Až polovica Slovákov podľa prieskumu z februára 2022 drží doma nadbytočné alebo preexpirované zásoby liekov, ktoré už nepoužívajú. Nie každý vie, ako s takými liekmi zaobchádzať. Vyradené lieky určite nepatria do koša ani do WC! Nesprávnou likvidáciou môžu preniknúť do pôdy i podzemných vôd a zaťažiť tak životné prostredie a ohroziť zdravie ľudí.
Kontrola domácej lekárničky
Nastal čas skontrolovať obsah domácej lekárničky a pretriediť liečivá, ktoré už neužívate alebo sú po dobe použiteľnosti. Po dátume spotreby sú lieky považované za nebezpečný odpad a treba ich vrátiť naspäť do lekárne. Vedeli ste, že Slováci za rok vyhodia vyše 200 ton liekov?! V roku 2022 to bolo už 241 ton, udáva Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL)
Vyradené lieky odneste do lekárne
Podľa metodického pokynu ŠÚKL môžete nespotrebované a preexpirované liečivá vrátiť do každej verejnej lekárne.
Viete, ako správne odovzdať lieky do lekárne? Vrátiť ich musíte len vo vnútornom obale, čiže v blistri, sklenenej alebo plastovej nádobe či hliníkovej tube.
Vonkajší obal lieku a písomná informácia pre používateľa (príbalový leták) z vyradených liekov patria do bežného komunálneho odpadu. Pozor na vyberanie tabliet z blistrov! Rozličné druhy tabliet by nemali byť spolu pomiešané, pretože môže dôjsť k nežiaducim chemickým reakciám.
Je možné vrátiť do lekárne použité ihly, striekačky a ortuťové teplomery?
Áno, použité ihly a striekačky odovzdajte separátne v plastovej nádobe, napr. v pet fľaši. Ortuťové teplomery sa tiež vracajú do lekárne v uzatvorenej nádobe, aby sa predišlo prípadnému úniku ortuti. Ortuť je prchavá kvapalina a pre ľudský organizmus veľmi nebezpečná.
Čo do lekárne neodovzdávajte!
Do verejnej lekárne nevracajte odpad z:
- výživových doplnkov (vitamíny),
- kozmetických prípravkov,
- zdravotníckych pomôcok,
- homeopatických liekov.
Ako skladuje lekáreň vyradené lieky?
Verejná lekáreň zozbierané lieky uskladní na označenom mieste v hrubom priesvitnom polyetylénovom vreci, ktoré zabezpečuje ŠÚKL. Miesto zhromažďovania nebezpečného odpadu je označené identifikačným listom odpadu. Použité striekačky s ihlou sa zbierajú do plastových fliaš, a tak sa odovzdávajú samostatne pri zbere odpadu Modrej planéte s.r.o.
Likvidáciu liekov zabezpečuje ŠÚKL v na to určených spaľovniach z prostriedkov štátneho rozpočtu. Odvoz odpadu sa vykonáva dvakrát ročne, a taktiež v prípade havárie alebo ukončenia činnosti verejnej lekárne.
Dbajme na to, aby sme správne zaobchádzali s liekmi. Nadmerné množstvo nespotrebovaných liekov zaťažuje naše financie dvakrát. Prvý raz, keď za lieky zaplatíme a druhý raz za ich likvidáciu.
Ďakujeme, že vyradené lieky nevyhadzujete do koša!
#liekynepatriadokoša