Ženský organizmus počas celého života prechádza mnohými zmenami. Na jeho potreby intenzívne vplývajú nielen hormóny, ale aj prirodzené starnutie. Starostlivosť o svoje zdravie by ženy nemali zanedbávať, ideálne je ochoreniam predchádzať správnou starostlivosťou. Tá zahŕňa nutrične bohaté potraviny, fyzickú aktivitu, dobrý spánkový režim a v neposlednom rade aj užívanie voľnopredajných výživových doplnkov. Príjem niektorých zložiek zo stravy nie je však pre ženský organizmus vždy dostatočný. Čítajte ďalej a zistite, ktoré výživové doplnky pre ženy by ste mali do svojho jedálnička zahrnúť.
Multivitamínové výživové doplnky pre ženy
Výživové doplnky s obsahom multivitamínov sú vhodné pre ženy všetkých vekových kategórií, avšak pre každé obdobie sú charakteristické iné nevyhnutné zložky. V období pred plánovaným tehotenstvom a počas tehotenstva sú vhodné doplnky s obsahom kyseliny folovej (listovej).
Mladým ženám, ženám so silnejšou menštruáciou a počas tehotenstva odporúčame najmä výživové doplnky so železom. Pre ženy v období menopauzy je nevyhnutný najmä vápnik (kalcium) a vitamín D, ktoré prispievajú k pevnosti kostí a predchádzajú zlomeninám a osteoporóze.
Výživové doplnky na pleť a vlasy
Zdravo vyzerajúca, žirivá pleť a tiež husté, silné vlasy sú snom každej ženy. Na kvalitu pleti a vlasov má veľký vplyv genetika. Ovplyvniť ju však vieme aj starostlivosťou, či už zvnútra alebo zvonka.
Kvalitné výživové doplnky na pleť a vlasy by mali obsahovať zložky ako:
- Biotín – jedna z najčastejších obsahových látok vo výživových doplnkoch na vlasy, pokožku a nechty. Jednou z úloh biotínu je podpora mukotických membrán buniek pokožky, biotín je tiež súčasťou hospodárenia s tukom, ktorý má svoju funkciu pri podpore zdravia pokožky.
- Vitamíny A, D, E – v tuku rozpustné vitamíny, pri ktorých dbáme na dodržiavanie doporučených dávok, pretože v nadbytku dochádza k ukladaniu do organizmu. Všetky tieto vitamíny sú súčasťou kože a vlasov.
- Kyselina hyalurónová – je telu vlastná látka, jej koncentrácia v organizme sa však časom znižuje. Kyselinu hyalurónovú môžete užívať vnútorne vo výživových doplnkoch na pleť, ale aj lokálne v krémoch, sérach a maskách.
- Kolagén – najpočetnejšie sa vyskytujúci kolagén v ľudskom tele, podobne ako pri kyseline hyalurónovej aj produkcia kolagénu v tele sa časom znižuje. Pre pleť je najprospešnejší kolagén I. typu.
Výživové doplnky na imunitu
Podpora imunity je dlhodobý proces. Pevná imunita je postvená na viacerých pilieroch – stravovanie, otužovanie, dostatok spánku, fyzická aktivita. V štúdiách sa preukázal aj vplyv niektorých vitamínov na podporu imunity, a to najmä vitamín C, vitamín D, zinok.
Na podporu imunity u žien môžete vyskúšať aj prípravky s betaglukánmi. Sú to prírodné polysacharidy, nachádzajú sa v bunkovej stene obilnín, baktérií a húb. Vo farmaceutickom priemysle sa používajú najmä betaglukány spracované z hlivy ustricovej.
Výživové doplnky na dobré trávenie
Rozdielnosti v ženskom organizme sa prejavujú aj pri procesoch ako trávenie. V porovnaní s mužmi je ženské trávenie pomalšie. To zvyšuje riziko výskytu tráviacich problémov ako nafukovanie, zápcha, bolesť brucha a kŕče.
Na dlhodobú úpravu trávenia (a tiež zlepšenie imunity) dobre fungujú probiotiká. Vyberajte podľa typu kmeňov ale aj množstva baktérií. K zlepšeniu trávenia po užívaní probiotík dochádza postupne, potrebná je zmena mikrobioty smerom k väčšiemu zastúpeniu dobrých črevných baktérií.
Na akútne tráviace problémy môžeme zvoliť liečivá uvoľňujúce kŕče (NO-SPA, Buscopan), alebo tráviace enzýmy (Pancreolan). Dlhodobé ťažkosti s trávením by mali byť konzultované s lekárom, aby sa vylúčilo prípadné ochorenie tráviaceho traktu.
Výživové doplnky pre športovkyne
Zlepšiť výkonnosť pri športe, či už ide o vrcholové alebo rekreačné športovanie dokážeme aj pomocou výživových doplnkov. Na trhu je však množstvo produktov, preto je dobré vyberať tie s overeným obsahom.
Zložky, na ktoré by sme sa mali pri výživových doplnkov pre aktívne ženy sústrediť, sú napríklad:
- Kreatín – radíme ho medzi látky, ktoré sa v organizme nachádzajú prirodzene, patrí medzi aminokyseliny. Ak je užívaný vo forme výživového doplnku je to telu vlastná látka. Zlepšuje výkonnosť pri silovom tréningu, napomáha regenerácii svalov po tréningu.
- BCAA – pod týmto označením nájdeme tri esenciálne aminokyseliny: leucín, izoleucín a valín. Sú súčasťou svalových vlákien. Pri užívaní BCAA sa odporúča pri naberaní svalovej hmoty.
- Koenzým Q10 – má silné antioxidačné vlastnosti, okrem toho pomáha pri regulácii energie vnútri bunky. Koenzým Q10 spomaľuje starnutie a prospieva zdraviu srdcu a ciev.
Výživové doplnky na kĺby
Ženský pohybový aparát je v porovnaní s mužškým odlišný vo viacerých aspektoch. Ženy majú zvyčajne menšie a tenšie kosti a kĺby. Na zdravie pohybového aparátu má vplyv aj hladina hormónov. V období menopauzy výrazne klesá hladina estrogénov, ktoré prispievajú k pevnosti a novotvorbe kosti. Po menopauze majú ženy vyššie riziko osteopénie, osteoporózy a zlomenín kostí. Preto je nevyhnutné doplniť vitamín D a vápnik, v niektorých prípadoch aj vitamín K. Okrem týchto vitamínov pohybovému aparátu prospievajú zložky ako chondroitín sulfát, glukozamín sulfát, kolagén I, II a IX typu, tiež vitamín C, kyselina hyalurónová.
Výživové doplnky na chudnutie
Redukcia hmotnosti výlučne výživovými doplnkami nie je veľmi efektívna. Výživové doplnky na chudnutie sú najefektívnejšie vtedy, ak sú kombinované s úpravou stravy a s dostatočnou primeranou fyzickou aktivitou.
Zložky, na ktoré sa treba pri výživových doplnkoch na chudnutie zamerať sú napríklad:
- Kofeín – po jeho konzumácii dochádza k uvoľneniu hormónov adrenalín a dopamín, ktoré znižujú chuť do jedla. Samotný kofeín tiež urýchľuje lopolýzu (rozklad tukov).
- Tyrptofán – aminokyselina, ktorá je prekurzorom serotonínu (hormón zodpovedný za dobrú náladu). Tryptofán pomáha zmierňovať chute na sladké a nezdravé potraviny.
- Chróm – stopový prvok, ktorý sa používa pri diétach, dokáže znižovať hladiny cukru v krvi. Po konzultácii s lekárom vhodný aj ako doplnková liečba pri cukrovke a iných metabolických ochoreniach.
- Extrakt zo zeleného čaju – vedecké štúdie potvrdili vplyv zeleného čaju na urýchlenie spaľovania kalórií, a to aj v prípade, že nie je vykonávaná fyzická aktivita. Podobne ako pri kofeíne, aj pri konzumácii extraktu zo zeleného čaju dochádza k zlepšovaniu metabolizácie tukov.
Ako prispieva strava k celkovému zdraviu ženy?
Určiť univerzálny spôsob stravovania pre ženy je nemožné. Každý ženský organizmus má svoje potreby a preferencie, ktoré sa môžu počas života dynamicky meniť. V súčasnosti existuje množstvo stravovacích prístupov, ktoré ak sú praktizované správne, môžu byť pre ženu prínosom k celkovému zdraviu. Či už si vyberiete keto, low carb, vegetariánske, vegánske alebo akékoľvek iné stravovanie, počúvajte svoje telo, nezabúdajte na dostatočný príjem kalórii, bielkovín, čerstvej zeleniny a ovocia a v neposlednom rade aj bielkovín.