Laktobacily patria medzi grampozitívne, nespórovité baktérie, ktoré sa vyznačujú schopnosťou produkovať kyselinu mliečnu ako vedľajší produkt metabolizmu glukózy. Nachádzajú v krmivách pre zvieratá, v hnoji, v mliečnych výrobkoch, využívajú sa pri výrobe fermentovanej zeleniny, kyslých mliek, syrov, jogurtov, nápojov (víno a džúsy), kváskového chleba a niektorých údenín. Laktobacily sa u človeka nachádzajú na slizniciach a v koži a sú súčasťou nášho imunitného systému.
Úloha laktobacilov v ľudskom tele
Stres, nesprávny životný štýl, niektoré ochorenia a užívanie antibiotík sú častými dôvodmi vymiznutia veľkej časti populácie laktobacilov. Zníženie počtu laktobacilov u človeka negatívne ovplyvňuje fyziologické funkcie v rôznych orgánoch:
- V tráviacom systéme – podmieňuje vznik hnačiek, črevo nedostatočne vstrebáva živiny a je náchylnejšie na infekcie.
- V pošve – zvyšuje sa riziko vzniku zápalu vagíny (vaginitídy), bakteriálnej vaginózy a infekcie močových ciest.
- V ústnej dutine – dochádza k vzniku zápalu ďasien a paradentózy.
V rámci nášho imunitného systému máme veľké množstvo baktérií, ktorých počet sa odhaduje takmer na 3,8 x 1013 a z toho takmer polovicu tvoria laktobacily. Ich funkcia v rámci prirodzenej obranyschopnosti spočíva:
- V produkcii kyseliny mliečnej, ktorá napríklad vo vagíne znižuje pH. Kyslé prostredie bráni vzniku vaginózy a vaginitídy.
- Vo výrobe peroxidu vodíka a v produkcii bakteriocínu, ktorý dokáže inhibovať rast patogénov.
- Vo výrobe interleukínov endotelovými bunkami a lymfocytmi. Tieto látky patria medzi chemické mediátory, prostredníctvom ktorých sa spúšťa imunitná odpoveď organizmu.
- V súťaži o živiny sú schopné pôsobiť voči rôznym patogénom.
Prečo potrebujeme laktobacily
Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré, ak sa podávajú v primeranom množstve, prinášajú pre človeka zdravotné výhody. Zlepšujú epiteliárnu bariéru čreva a podporujú imunitný systém. Zdraviu prospešné vlastnosti sa pripisujú najmä laktobacilom z rodu Lactobacillus spp. V rámci tohto rodu je Lactobacillus acidophilus jedným z najštudovanejších a najznámejších kmeňov. V posledných rokoch mnohé výskumy poukázali na rôzne výhody tohto kmeňa pri prevencii a liečbe chorôb:
- Gastrointestinálne poruchy- užívanie probiotík s obsahom kmeňa L. acidophilus zmierňuje tvorbu plynov, eliminuje nadúvanie a priaznivo vplýva na napätie brucha. Odporúča sa dopĺňanie probiotických kultúr aj pri syndróme dráždivého čreva, ktorého symptómy zahŕňajú bolesti brucha, zápchu alebo hnačku. Výrazné zlepšenie príznakov tohto ochorenia je zaznamenané po ôsmich týždňoch užívania L. acidophilus. Taktiež tento probiotický kmeň zvyšuje expresiu opioidného receptora v črevnej sliznici, čo súvisí so znížením bolestivosti čriev.
- Horúčka a upchatý nos u detí. Výhodné je užívanie probiotík u detí od útleho veku na podporu ich zdravia. Vo výskume zaznamenali nižšie trvanie horúčky, kašľa a nádchy o 53% u detí, ktoré užívali probiotiká v porovnaní so skupinou, ktorá užívala placebo.
- Cukrovka – Diabetes melitus typu 2. L. acidophilus zlepšuje citlivosť na inzulín.
V súčasnosti stále prebiehajú mnohé výskumy použitia kmeňa L. acidophilus vo vzťahu s inými ochoreniami, ako napríklad stukovatenie pečene a bakteriálnej vaginózy. V oboch prípadoch došlo k zlepšeniu zdravotného stavu po užívaní probiotík. Pri stukovatení pečene došlo k zníženiu počtu zápalových cytokínov a k obnoveniu črevnej mikrobioty. V súvislosti s bakteriálnou vaginózou, bolo pozorované, ako probiotikum vyrovnáva vaginálnu mikroflóru a inhibuje jej kolonizáciu hubou Candida spp. Taktiež probiotiká znižujú hladinu cholesterolu v krvi, ochraňujú tráviaci trakt pred rakovinovým ochorením, zmierňujú príznaky alergií, zlepšujú trávenie u ľudí s laktózovou intoleranciou a pomáhajú pri infekčných hnačkách, hnačkách cestovateľov a hnačkách spôsobených antibiotickou liečbou. V prípade užívania antibiotík sa odporúča štandardne odstup medzi ATB a probiotikom aspoň 2-3 hodiny a užívať probiotiká aspoň 2 týždne po dobratí ATB.
Rôzne kmeňe probiotík majú rôzne výhody výhody pre zdravie:
- Lactobacillus rhamnosus HN001 (známy pod obchodným názvom PROBIO-FIX IMUN) napomáha zníženiu rizika ekzému u detí s pozitívnou rodinnou anamnézou, najmä ak sa užíva počas tehotenstva a u detí po narodení.
- Lactobacillus rhamnosus GG (dostupný od SlovakiaPharm pod názvom PRO-BIO BABY) je kmeň vhodný na užívanie pre deti, pomáha zmierňovať tráviace problémy a znižuje infekcie horných dýchacích ciest.
- Lactobacillus plantarum sa používa pri syndróme dráždivého čreva na zmiernenie bolesti brucha, plynatosti a nadúvania.
- Kombinácia Lactobacillus paracasei 8700:2 a Lactobacillus plantarum HEAL9 spoločne užívané znižujú dĺžku prechladnutia.
- Lactobacillus rhamnosus GR1 a Lactobacillus reuteri RC14 sú probiotiká vhodné pre zdravie vaginálneho mikrobiómu.
- Lactobacillus crispatus prispieva k udržaniu zdravej vaginálnej flóry.
- Lactobacillus reuteri RC14 (BioGaia ProTectis kvapky) sa odporúča pre deti s kolikami a tráviacimi ťažkosťami.
Najlepšie zdroje laktobacilov a ako si udržať ich zdravé množstvo
Správnym výberom potravín vieme doplniť do nášho tela dávku laktobacilov. Medzi zdroje laktobacilov patria:
- Jogurt,
- Acidofilné mlieko ,
- Bryndza,
- Kyslá kapusta ,
- Kefír,
- Kváskový chlieb,
- Kimchi,
- Fermentované potraviny.
Jednotlivé probiotiká potrebujú na svoje prežívanie aj prebiotiká, ktoré na rozdiel od probiotík neobsahujú živé baktérie. Sú to látky, ktoré probiotickým baktériám pomáhajú rásť a množiť sa. Do tela ich vieme dostať prostredníctvom stravy, bohatej na vlákninu (ovsené vločky, ľanové semienka, banány a pod.)
Ak vo svojom jedálničku nezaraďujete pravidelne spomínané potraviny, vhodnou alternatívou je aj kúpa probiotík vo forme kapsúl alebo kvapiek pre deti z lekárne. V lekárni sa nachádza množstvo produktov s obsahom laktobacilov s pridanými ďalšími probiotickými kultúrami.
Kontraindikácie a vedľajšie účinky
Ojedinele sa môže stať, že užívanie probiotík nie je vhodné a to v prípade:
- nezrelého imunitného systému u novorodencov a dojčiat,
- u ľudí s narušeným imunitným systémom v prípade AIDS ochorenia,
- u pacientov, ktorí majú poruchu priepustnosti čreva.
Užívanie probiotík je bezpečné, avšak niekedy sa môžu vyskytnúť mierne vedľajšie účinky najmä na začiatku ich užívania. Najčastejším nežiadúcim účinkom býva paradoxne plynatosť a nafukovanie. Odporúča sa preto zvyšovať dávku probiotík postupne.
https://www.lactoflora.es/lactobacilos-y-defensas/
https://www.britannica.com/science/Lactobacillus
https://www.39ytu.com/ucam-capsa/lactobacillus-acidophilus-ncfm-y-sus-beneficios
https://www.lifespaceprobiotics.com/blogs/health-tips/top-five-foods-containing-lactobacillus
https://lekar.sk/clanok/vsetko-co-by-ste-mali-vediet-o-probiotikach