Rezervujte si lieky na predpis ONLINE TU

Všetko o obličkových kameňoch: Príznaky a ako ich rozpustiť?

25.06.2024 | NovinkyZdravie

Je potrebné si uvedomiť, že obličky sú jedným z najdôležitejších orgánov tela, pretože sa podieľajú na viacerých dôležitých funkciách v organizme. Pôsobia ako filter krvi, čiže odstraňujú odpadové látky z tela. Regulujú množstvo vody a minerálov v tele, regulujú krvný tlak, či ovplyvňujú krvotvorbu.

Jednou z nepríjemností, ktoré vedia potrápiť obličky a aj nás, sú obličkové kamene, ktoré si každý z nás spája s veľkou bolesťou, a je to tak. Obličkové kamene sú jednou z častých problémov močových ciest, ale aj jednou z tých najbolestivejších ochorení. Príčiny ako aj prevenciu si vieme odvodiť zo samotnej definície obličkových kameňov, čo sú tvrdé usadeniny minerálov a solí, ktoré sa tvoria v obličkách.

obličkové kamene

Rozoznávame malé kamene, piesok alebo väčšie, ktoré vytvárajú akoby odliatok kameňa. Zvyčajne sa tvoria z koncentrovaného moču, kedy minerály kryštalizujú a držia pokope. Moč môže skoncentrovať v dôsledku nízkeho príjmu tekutín alebo ak je narušené vstrebávanie látok.

Čiže obličkové kamene sa tvoria, keď váš moč obsahuje viac látok tvoriacich kryštály – ako je vápnik, šťaveľan a kyselina močová – než dokáže tekutina v moči zriediť. Podľa zloženia sa delia na: urátové (kyselina močová), oxalátové (šťaveľanové), cystínové (aminokyselina cystín) a fosfátové. Okrem iného rovnako tvorbu kameňov môže zapríčiniť strava, obezita ako aj niektoré výživové doplnky či lieky. Aj kyslý moč môže zapríčiniť tvorbu obličkových kameňov.

Bolesť pri tomto ochorení je spôsobená práve pohybom kameňov v močovom ústrojenstve. To znamená, že príznaky sa objavia až keď sa kameň začne hýbať – ak sa dostane do močovodov, kde navyše môže zablokovať tok moču a spôsobiť kŕče močovodu (obličkové koliky), čo je veľmi bolestivé. V takom prípade môžete pociťovať silnú, ostrú bolesť v boku, v chrbte a pod rebrami. Bolesť môže vyžarovať do podbruška a slabín, môže prichádzať vo vlnách a rovnako ju môžeme cítiť pri močení.

Pri upchatí močovodu kameňom je vysoké riziko rozvoja infekcie močových ciest ako aj riziko zápalu obličiek. Navyše bolesť spôsobená obličkovým kameňom sa môže meniť, či už presunom na iné miesto alebo môže zosilnieť tým, že sa kameň pohybuje cez močové cesty. Muži môžu pociťovať bolesť v semenníkoch.

Ďalšími možnými prejavmi obličkových kameňov sú:

  • Krvavý moč, v dôsledku poškodenia močovodov kameňom
  • Zakalený alebo páchnuci moč
  • Neustála potreba močiť alebo močenie v malých množstvách
  • Nevoľnosť a zvracanie
  • Horúčka a zimnica, ak je prítomná infekcia.
obličkové kamene liečba

Po diagnostikovaní kameňov, ultrazvukom, RTG alebo CT vyšetrením, lekár určí liečbu na základe ich veľkosti.  

Väčšina malých obličkových kameňov si nevyžaduje invazívnu liečbu. Je veľká pravdepodobnosť, že sa malé kamienky samé vylúčia močom. Trvá to zhruba dva až tri týždne. Avšak je potrebné:

  •       Piť veľa vody. Pitie 2 až 3 litrov (1,8 až 3,6 litra) denne udrží váš moč zriedený a zabezpečí, aby sa malé kamienky vylúčili a navyše zabráni tvorbe ďalších kameňov. 
  •       Lieky proti bolesti. Aj malý kameň môže dať pocítiť určité nepohodlie až bolesť. Na zmiernenie bolesti môžete užívať analgetiká, ako je ibuprofén (Ibalgin) alebo naproxén (Nalgesin S).
  •       Liečebná terapia. Lekár vám môže predpísať liečivo, ktoré uľahčí prechod kameňa močovými cestami, napomôže, aby sme malé obličkové kamienky vylúčili rýchlejšie a s menšou bolesťou. Tiež sa môžu indikovať lieky, ktoré obsahujú zásadité citráty (kalcium citrát) alebo bikarbonát sodný. Tie znižujú kyslosť moču, čím umožňujú rozpúšťanie kameňov v močových cestách. Hodnotu pH moču vieme jednoducho kontrolovať pomocou pH papierikov.

Odstránenie veľkých kameňov sa vykonáva litotripsiou, kedy je kameň rozdrvený (laserom alebo ultrazvukom) na menšie úlomky, ktoré už dokážu samovoľne prejsť močovými cestami. Pri veľkých kameňoch, ktoré sa nedajú odstrániť litotripsiou, sa kamene odstránia endoskopicky alebo chirurgickým rezom.   

Prevencia

Základom prevencie obličkových kameňov je zmena životného štýlu, a to:

  • pite dostatok tekutín – predovšetkým čistú vodu,
  • obmedzte sladené nápoje, alkohol, kávu, minerálne vody s vysokým obsahom vápnika.

Nezabudnite : V horúcom období alebo ak často cvičíte, pite ešte viac vody, aby ste vytvorili dostatok moču. Ak je váš moč svetlý a čistý, pravdepodobne pijete dostatok vody.

  • Jedzte menej potravín bohatých na oxaláty. Oxaláty majú tendenciu vytvárať kamene šťaveľanu vápenatého, preto vám lekár môže odporučiť obmedziť potraviny bohaté na oxaláty, ako sú: rebarbora, cvikla, špenát, sladké zemiaky, orechy, čaj, čokoláda, čierne korenie a sójové produkty.
  • Vyhnite sa nadmerným dávkam vitamínu C  – vysoký príjem vitamínu C zvyšuje vylučovanie oxalátu a kyseliny močovej, čo môže prispievať k tvorbe obličkových kameňov.
  • Menej soľte
  • Vyhýbajte sa nadmernému príjmu živočíšnych bielkovín a vyberte si neživočíšne zdroje bielkovín, ako sú strukoviny. Pri prijímaní nadmerného množstva bielkovín, obličky vylučujú viac vápnika, čím sa zvyšuje riziko vzniku obličkových kameňov,
  • Pozor na minerálne vody s vysokým obsahom vápnika, pretože nadmerné množstvo vápnika vedie ku vzniku obličkových kameňov. Naopak, vysoký obsah horčíka a bikarbonátov sa odporúča pacientom s obličkovými kameňmi.

 

Zdroje: 

https://www.unilabs.sk/oblickove-kamene-ich-priznaky-a-priciny https://zdravopedia.sk/choroby/oblickove-kamene

https://doktorpro.sk/blog/kidney-stones-symptoms-causes-and-treatment

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kidney-stones/diagnosis-treatment/drc-20355759

https://patients.uroweb.org/sk/liecba-kamenov-v-oblicke-a-mocovode/

 




Autor
PharmDr. Martina Proškovcová PhD.Vyštudovala som farmáciu v Košiciach, kde som aj ukončila doktorandské štúdium. Venujem sa pôsobeniu rastlinných silíc a extraktov na kvasinku Candida albicans – najčastejšieho pôvodcu kožných či slizničných mykóz. Popri štúdiu sa venujem aj práci v lekárni, ktorá ma napĺňa, a vďaka ktorej môžem študentom priblížiť reálnu prax.