Rezervujte si lieky na predpis ONLINE TU

Svrbenie konečníka: Aké sú jeho symptómy a čo ho spôsobuje?

22.08.2024 | Zdravie

Svrbenie konečníka, alebo análne svrbenie ( lat. pruritus ani), je celosvetovo sa vyskytujúce ochorenie kože postihujúce perianálnu oblasť. Postihuje zhruba 5% populácie, pričom sa toto ochorenie vyskytuje až štyrikrát viac u mužov ako u žien. Zhoršuje sa najmä večer, kedy môže narušiť spánok, alebo po stolici. Análne svrbenie sa prejavuje ako nepríjemný dráždivý pocit v oblasti konečníka, ktoré sa prechodne zmierňuje škriabaním, prípadne trením. Vo väčšine prípadoch je koža v tejto oblasti červená a podráždená. Medzi charakteristické príznaky patria:

 

  • Škriabanie.
  • Suchosť, začervenanie.
  • Pálenie, vredy.
  • Zvýšená bolestivosť, čoho následkom sú vzniknuté trhliny v perianálnej oblasti. Intenzita tohto svrbenia sa môže zhoršovať vlhkosťou a tlakom oblečenia.

 

Typy análneho svrbenia:

 

  • Primárny (idiopatický): je najbežnejší typ svrbenia, ktoré sa vyskytuje napr. pri dráždivej hnačke, hemoroidoch.
  • Sekundárny: má rôzne príčiny, ako sú bakteriálne a vírusové infekcie, systémové ochorenia, zápalové stavy kože a nádory kože.
Osoba v nohaviciach si rukou škrabe oblasť brucha a slabín, čo môže naznačovať svrbenie v konečníku alebo diskomfort.

Príznaky a sprievodné problémy

Koža v perianálnej oblasti je veľmi jemná a citlivá na podráždenie. Svrbenie sa za normálnych okolností v tejto oblasti považuje za bežný stav bez rizikových faktorov. Avšak pri infekcii má človek tendenciu neustále čistiť túto oblasť, aby sa minimalizovalo sprievodné svrbenie. Jednou z najbežnejších príčin tohto svrbenia je aj prehnaná a nadmerná hygiena, preto sa odporúča vyhnúť sa parfumovaným mydlám a šampónom. To môže viesť k zhoršeniu problému, pretože pokožka je poškodená a prehnanou hygienou sa narúša prirodzená ochranná bariera. Vzniká tak tzv. začarovaný kruh.

 

Svrbenie konečníka má okrem iného viacero dôvodov, ako napríklad:

 

  • Nadmerné potenie.
  • Tesné oblečenie- zvyšuje sa vlhkosť v okolí konečníka (vznik zaparenín).
  • Únik stolice v dôsledku hnačky, diéty, potravinovej intolerancie.
  • Trhliny v dôsledku úrazu.
  • Infekcie- kvasinky, plesne, baktérie.
  • Črevné parazity-mrle, giargia.
  • Hemoroidy (ľudovo povedané zlatá žila).
  • Ochorenia ako cukrovka, alebo poruchy činnosti štítnej žľazy.
  • Kožne ochorenia- psoriáza, kontaktná dermatitída.
  • Lieky- predovšetkým imunosupresíva ( lieky tlmiace imunitné reakcie v tele), protizápalové lieky (kortikosteroidy) a antibiotiká.

 

Svrbenie konečníka u detí

 

Ak sa vaše dieťa neustále škriabe na zadočku, existuje mnoho príčin, ktoré treba preskúmať. Skontrolujte, či sa dôkladne utierajú. Toto sa považuje za jeden z najbežnejších dôvodov svrbenia konečníka u malých detí, predovšetkým u tých, ktoré práve začínajú používať toaletu. Batoľatá a malé deti sa môžu sťažovať na svrbenie konečníka, alebo môžete spozorovať začervenanie prípadne podráždenie v tejto oblasti. Existuje mnoho príčin svrbenia konečníka u malých detí, ale za hlavné sa považuje nesprávna hygiena, zlá konzistencia stolice či nevhodné hygienické prostriedky.

Mrľa detská, tiež známa ako Enterobius vermicularis je črevný parazit žijúci v dolnej časti tenkého čreva. Patrí k parazitom, ktoré často spôsobujú infekcie u detí. Táto infekcia je charakteristická tým, že nie je spôsobená zlou hygienou. Šíri sa fekálno-orálnou cestou, a to buď priamym kontaktom osôb, hlavne v detských kolektívoch – z osoby na inú osobu, ak sa osoba chytí nakazeného oblečenia, alebo aj posteľnej bielizne, alebo priamym prenosom vajíčok z konečníka znečistenými prstami do úst. Priebeh ochorenia je vo väčšine prípadov bezpríznakový, prípadne mierny. Typickým príznakom tohto ochorenia je svrbenie konečníka hlavne v noci, čo je spôsobené mrľami, ktoré kladú svoje vajíčka na povrch oblasti konečníka.

Osoba v rifliach si rukou škrabe oblasť slabín, čo môže naznačovať svrbenie v konečníku alebo diskomfort.

Svrbenie konečníka u mužov a žien

 

Tehotenstvo – je obdobie, ktoré prináša ženám množstvo hormonálnych zmien. V tehotenstvo dochádza k zvýšenej hladine progesterónu, ktorý patrí medzi steroidný ženský hormón. Ten spôsobuje prekrvenie a tlak v panvovej oblasti, čoho dôsledkom sú zväčšené a prekrvené cievy v konečníku. Toto spôsobuje tehotným ženám svrbenie a podráždenie. Je taktiež dôležité poznamenať, že svrbenie v konečníka počas tehotenstva môže byť spôsobené aj inými rôznymi faktormi, ako sú hemoroidy, kvasinkové a sexuálne prenosné infekcie, psoriáza či ekzém. Ak symptómy tohto svrbenia pretrvávajú dlhšie, je potrebné sa porozprávať so svojím lekárom, ktorý vám môže poskytnúť možnosti liečby na zmiernenie príznakov na zaistenie zdravia a bezpečnosti vás a vášho dieťatka.V niektorých prípadoch môžu na zmiernenie príznakov stačiť jednoduché opatrenia, ako je udržiavanie oblasti v čistote a suchu, nosenie voľného oblečenia a užívanie voľnopredajných gélov, krémov, alebo mastí. Ak je však svrbenie závažné alebo sprevádzané inými príznakmi, ako je krvácanie alebo výtok, môže byť potrebné ďalšie odborné vyšetrenie pod dohľadom lekára.

 

Hemoroidy – sú opuchnuté žily, obdobou kŕčových žíl, vyskytujúce sa v konečníku. Môžu byť lokalizované vo vnútri konečníka (vnútorné hemoroidy), alebo pod kožou v okolí konečníka (vonkajšie hemoroidy). Symptómy hemoroidov zvyčajne závisia od druhu hemoroidov. Vnútorné hemoroidy sú zvyčajne bezpríznakové, ktoré voľne nevidíte a ani necítite. Prejavujú sa až pri podráždení a tlaku pri stolici v podobe bezbolestného krvácania spôsobené pohybom čriev (malé množstvo jasne červenej krvi na toaletnom papieri), alebo hemoroidy, ktoré sa pretláčajú cez konečník von (charakteristické bolesťou a podráždením). Vonkajšie hemoroidy sú typické svrbením, bolesťou, nepohodlím a opuchom. Ak krvácate počas vyprázdňovania, ktoré sa po týždni domácej liečby nezlepší, v takomto prípade sa odporúča kontaktovať lekára.

 

Diéta obsahujúca potraviny alebo nápoje, ktoré dráždia konečník – Množstvo jedál a nápojov môžu dráždiť konečník, vrátane korenín a korenistých jedál, kávy (kofeínovej aj bezkofeínovej), čaju, koly, mlieka, alkoholických nápojov (najmä piva a vína) čokoláda, citrusové plody a paradajky, ktoré obsahujú histamín. Akonáhle človek skonzumuje alebo vypije niečo, čo môže dráždiť konečník, zvyčajne sa to prejaví do 24 až 36 hodín, kým sa prejaví análne svrbenie. To je čas, ktorý potrave trvá, kým prejde tráviacim traktom.

HPV a bradavice– ľudský papilomavírus (HPV) je najbežnejšia vírusová infekcia, ktorá sa prenáša pohlavným stykom a postihuje nielen pohlavné orgány, ale aj konečník. Existuje mnoho typov HPV vírusov, pričom približne 40 z nich postihuje práve pohlavné orgány, ktoré sa prejavujú v podobe genitálnych bradavíc. Genitálne bradavice patria k sexuálne prenosnej infekcii, ktoré spôsobujú tvorbu malých výrastkov (bradavíc), ktoré spôsobujú nepohodlie, mierne krvácanie a pocit pálenia.

Osoba v bielom oblečení si rukami drží oblasť slabín, čo môže naznačovať svrbenie v konečníku alebo diskomfort.

Domáce opatrenia na zmiernenie svrbenia

 

Prevencia svrbenia konečníka zahŕňa predovšetkým starostlivé umývanie a správnu hygienu, čo udržuje perianalnu oblasť čistú, suchú a zároveň zabraňuje podráždeniu. Existuje mnoho jednoduchých domácich prostriedkov, tipov a zmien životného štýlu, ako môžete liečiť toto svrbenie doma a bez lekárskej opatery.

 

  1. Jogurt

 

Jednou zo schopnosti jogurtu je liečba kvasinkovej infekcie, ktorá spôsobuje svrbenie aj konečníka. Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov je potrebné používať najmä probiotický jogurt, ktorý je charakteristický vysokým obsahom telu prospešných baktérii s probiotickými kultúrami, pretože práve tieto baktérie môžu eliminovať rast infekcie. Jednou z podmienok na liečbu tejto infekcie je to, že sa musí používať nesladený probiotický jogurt. Jogurt si rozotrite na postihnutú oblasť a nechajte ho pôsobiť minimálne 20 až 30 minút. Potom oblasť opláchnite teplou vodou a poriadne osušte. Ako prevencia proti kvasinkovým infekciám sa odporúča aj konzumácia jogurtu minimálne raz denne.

 

  1. Cesnak

 

Cesnak je známy vďaka svojim antibakteriálnym, antiseptickým a protiplesňovým vlastnostiam, a taktiež pomáha vysporiadať sa s akýmkoľvek druhom infekcie. Hravo sa vie popasovať najmä s črevnými parazitmi, ktoré práve toto svrbenie spôsobujú. Ako prevencia sa odporúča dospelým ľuďom konzumovať 2-3 strúčiky cesnaku denne(najlepšie v doobedňajších hodinách), alebo uvariť strúčik cesnaku v šálke vody, následne precediť a vypiť.

 

  1. Ovsený kúpeľ

Kúpeľ z ovsených vločiek sa používa na hojenie podráždenej, svrbiacej a zápalovej pokožky, vďaka svojim upokojujúcim a protizápalovým účinkom. Ako domáca liečba, či prevencia sa odporúča pripraviť si kúpeľ buď z ovsenej múky, alebo z ovsených vločiek, ktoré namočíte do vlažnej vody. Potom sa v tomto kúpeli močte max. 20 minút. Tento kúpeľ opakujte raz, alebo dvakrát denne.

 

  1. Epsomská soľ

Vo všeobecnosti má kúpeľ z Epsomskej soli schopnosť liečiť kožné ochorenia, ako je psoriáza a ekzém, ktoré prispievajú k svrbeniu konečníka. Tento kúpeľ eliminuje pocit svrbenia, pálenia a dokonca pomáha hydratovať postihnutú oblasť. Proces k príprave tohto kúpeľa spočíva v tom, že do vane s teplou vodou primiešame 1-2 šálky soli. Potom sa v nej močte aspoň 20 minút a následne pokožku osušte. Tento upokojujúci kúpeľ môžete opakovať 2-3 krát týždenne. Tento kúpeľ sa neodporúča pacientom s cukrovkou a problémami s obličkami.

 

  1. Potraviny bohaté na vlákninu

Zápcha sa považuje za jednu z hlavných dôvodov svrbenia konečníka. Toto svrbenie by malo automaticky zmiznúť, ak sa zápcha uplne vylieči. Preto sa odporúča pri zápche konzumovať potraviny s vysokým obsahom vlákniny, pretože práve vláknina má funkciu zlepšenia trávenia, zmäkčuje stolicu a zväčšuje jej objem. Medzi potraviny bohaté na vlákninu patrí fazuľa, sušené slivky, ryža, hrach, sójové bôby, tekvicové semienka, quinoa, pohánka, orechy či slnečnicové semienka.

 

  1. Aloe vera

Vďaka upokojujúcim účinkom má aloe vera široké využitie v kozmetických produktoch so starostlivosťou o pokožku. Okrem toho zamedzuje šíreniu infekcií a tým dokáže udržať pocit svrbenia, pálenia a zápal na uzde. Odporúča sa užívať gél s aloe vera na infikovanú oblasť aspoň 2 krát denne, kým príznaky vymiznú.

 

  1. Kokosový olej

Kokosový olej je charakteristický tým, že má schopnosť upokojiť podráždenú pokožku. Vďaka svojim antibakteriálnym, antimikrobiálnymi a antifungálnym vlastnostiam, sa dokáže popasovať s akoukoľvek infekciou, ktorá prispieva k svrbeniu konečníka. Okrem toho pomáha vylučovať črevné parazity. Na tento účel sa odporúča použiť 3 polievkové lyžice extra panenského kokosového oleja a konzumujte ho každý deň, prípadne si vezmite kokosový olej a niekoľkokrát denne ho rozotrite okolo postihnutej oblasti, aby ste odstránili pocity svrbenia a pálenia.

 

  1. Jablčný ocot

Jablčný ocot je známy tým, že obsahuje veľké množstvo pektínov, ktoré patria do skupiny polysacharidov.Práve tieto pektíny majú funkciu kontrolovať kvasinkové a plesňové infekcie (spôsobujúce svrbenie), podporujú pohyb čriev, následkom čoho je zlepšenie trávenia. Ako prevencia proti svrbeniu sa odporúča konzumovať jablčný ocot s medom vo vode raz denne.

Osoba v rifliach a pruhovanom tričku si škrabe oblasť slabín, čo môže naznačovať svrbenie v konečníku alebo diskomfort.

Liečba svrbenia konečníka

ParazitEx– prírodný produkt, ktorý patrí medzi antiparazitiká. Je výživový doplnok na čisto prírodnej báze, obsahujúce 9 overených rastlinných extraktov . Vhodný pre deti od 3 rokov a dospelých. Odporúča sa užívať 30 dní.

HemoStop– prípravok účinný pri prejavoch hemoroidov, má dobrý vplyv na liečbu trhlín, bolesti a zápalu. Existuje vo forme gélu a tabliet. Nie je vhodný pre tehotné, dojčiace ženy a deti.

Faktu– existuje vo forme čapíkov a masti. Používa sa na liečbu hemoroidov, nežiadúcich vplyvov v oblasti hrubého čreva a konečníka, ako je zápal či trhliny. Nie je určený pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

 

Fine6– doplnok vo forme oleja. Používa sa liečbu hemoroidov, podráždenej suchej pokožky v perianálnej oblasti. Tehotné a dojčiace ženy môžu užívať po konzultácií s lekárom.

 

Diagnostika a konzultácia s lekárom

Vo väčšine prípadov sa svrbeniu v perianálne oblasti dá predísť aj domácou liečbou (uvedené vyššie), ale veľký dôraz sa kladie vtedy, ak je svrbenie silné a neustupujúce, krvácate, prípadne máte iné symptómy, ktoré dlhodobo pretrvávajú, a nie ste si istí ich príčinou, vtedy je s určitou pravdepodobnosťou najlepšie vyhľadať lekársku pomoc. Keďže existuje viacero možných príčin (uvedených vyššie) najlepšie je nechať sa vyšetriť a skontrolovať lekárom, aby diagnostikoval, prípadne vylúčil známe príčiny. Liečba závisí od príčiny.

 

Ako sa diagnostikuje takéto svrbenie? Váš lekár môže diagnostikovať príčinu vášho

svrbenia tým, že vám na začiatok položí pár otázok:

 

  • Aké závažné sú vaše príznaky?
  • Mali ste nedávno zmeny v pohybe čriev, ako je napr. hnačka?
  • Aký typ mydla, prípadne kozmetiky používate na vaše telo?
  • Beriete nejaké lieky?
  • Zlepšuje niečo vaše príznaky?
  • Čo, ak vôbec niečo, zhoršuje vaše príznaky?
  • Všimli ste si nejaké ďalšie zmeny vo vašom celkovom zdravotnom stave?
  • Máte nejaké potravinové intolerancie?

 

Následne vykoná fyzické vyšetrenie, aby identifikoval možné príčiny, ako sú dermatologické stavy, alebo iné choroby. Vizuálne skontroluje perianálnú oblasť a zaznamenáva rôzne zmeny textúry a farby kože, či vyrážky a lézie. Ak máte podozrenie na infekciu parazitmi, lekár môže vykonať test na prítomnosť parazitov. Ak symptómy alebo nálezy nereagujú na liečbu, je potrebné navštíviť napr. dermatológa a prehodnotiť diagnózu . Zhodnocuje sa patofyziológia svrbenia, prehľad primárnych a sekundárnych príčin a rôzne možnosti liečby.


Autor