Rezervujte si lieky na predpis ONLINE TU

Čo znižuje cholesterol? Profi tipy, ako ho vrátiť do normy

13.06.2024 | NovinkyZdravie

Zvyšovanie cholesterolu v populácii v posledných rokoch prudko stúpa, preto je vysoký cholesterol zaradený medzi civilizačné choroby. Najvýznamnejším následkom zvýšeného cholesterolu je rozvoj aterosklerózy. Najčastejšou príčinou zvýšeného cholesterolu v krvi je nezdravý životný štýl – vysoký prísun tukov v potrave a ich nedostatočná spotreba – nedostatok pohybu, fajčenie a stres. Čo je cholesterol a ako ho znížiť?

ako znížiť cholesterol

Vysoký cholesterol: Príznaky

Vysoký cholesterol (hypercholesterolémia) je ochorenie, ktoré sa symptomaticky nemusí prejavovať, väčšinou je odhalené pri preventívnej prehliadke u lekára. Pri dlhodobo zvýšenom cholesterole už môžu byť aj viditeľné známky, príkladom sú nažltlé škvrny na viečkach vyplnené tukovou hmotou, šedý prúžok na vonkajšom okraji rohovky či xantómy – väčšie tukové vačky v šľachách, na laktiach a kolenách.

Medzi ďalšie príčiny vysokého cholesterolu patrí aj genetika, prípadne iné ochorenie – zníženie funkcie štítnej žľazy alebo metabolický syndróm.

Tuky v krvi: Ako vzniká zlý cholesterol?

Medzi tuky v krvi, odborne nazývané aj lipidy, patria cholesterol, triglyceridy, fosfolipidy a voľné mastné kyseliny. Keďže sú nerozpustné vo vode, v krvi sú dopravované v tzv. lipoproteínoch – najznámejšie sú LDL a HDL.

Všetky tieto lipidy sú dôležité pre organizmus. Cholesterol je súčasťou všetkých buniek, zdrojom steroidných hormónov a tiež sa z neho tvoria žlčové kyseliny. Triglyceridy sú zas zdrojom energie, HDL má za úlohu odvádzať nadbytočný cholesterol na likvidáciu do pečene, LDL transportuje lipidy z pečene do buniek, kde sú potrebné. Problémom je ich nadbytok, oxidácia a ukladanie do ciev, teda rozvoj aterosklerózy, čo spôsobuje hlavne nadbytok LDL. 

Lipidy sa zisťujú biochemickým vyšetrením krvi, meria sa celkový cholesterol, TG, HDL a LDL. 

Cieľové hodnoty krvných lipidov, norma:

  • Celkový cholesterol < 5,0 mmol/l
  • LDL < 3,0 mmol/l
  • Triglyceridy < 2,0 mmol/l
  • HDL cholesterol > 1,0 mmol/l

Cieľové hodnoty krvných tukov u rizikových pacientov (fajčiari, pacienti s ischemickou diagnózou, diabetici, pacienti s metabolickým syndrómom…):

  • Celkový cholesterol < 4,5 mmol/l
  • LDL cholesterol < 2,5 mmol/l
  • Triglyceridy < 1,7 mmol/l
  • HDL cholesterol > 1,2 mmol/l u žien,  > 1,0 mmol/l u mužov

Ako sa na odber pripraviť?

  • Čo jesť pred odberom krvi na cholesterol? Nič špeciálne. Dva týždne pred plánovaným odberom krvi by sa zásadne nemal meniť zdravotný štýl. 
  • Dva dni pred plánovaným odberom nepiť alkohol.
  • 12 hodín pred odberom nejesť.
  • Dodržať dostatočný príjem tekutín.
  • Bezprostredne pred odberom sedieť v pokoji cca 10 minút.
čo jesť pred odberom na cholesterol

Potraviny znižujúce cholesterol: Ako znížiť cholesterol bez liekov

Na začiatok je dôležité uvedomiť si, že výživové opatrenia by mali korešpondovať  s našimi možnosťami a zvyklosťami, pretože je väčšia šanca, že rapídne zmeny v stravovaní sa nám aj tak nepodarí dodržať.

Základom stravovania – medzi potraviny na zníženie cholesterolu, radíme, pestrú stravu s pravidelným príjmom ovocia, zeleniny, celozrnných potravín, rýb, chudého mäsa a nízkotučných mliečnych výrobkov.

Upravte príjem tukov a cukrov v strave

Ako prvé je vhodné upraviť príjem tukov a cukrov v strave. Problémom sú nasýtené a transmastné kyseliny, ktoré zvyšujú hladinu LDL a jednoduché cukry, ktoré zvyšujú TG a znižujú HDL.

Nasýtené a transmastné kyseliny sa nachádzajú napríklad v tučnom mäse, mäsových výrobkoch či plnotučných mliečnych výrobkoch. Tieto tuky je vhodné v strave vymeniť za mono a polynenasýtené kyseliny, ktoré majú presne opačný vplyv na LDL.

Zdrojom mononenasýtených mastných kyselín sú rastlinné oleje, najvhodnejší je olivový, orechy, avokádo a olivy. Medzi polynenasýtené mastné kyseliny zaraďujeme omega-3 mastné kyseliny, zdrojom sú hlavne ryby ako losos, makrela či sardinky. Omega-3 MK znižujú TG, majú aj antitrombotický a antiarytmický účinok.

Jednoduché cukry v sladkostiach je vhodné vymeniť za rozpustnú vlákninu, ktorá napomáha so znižovaním LDL. Nájdeme ju napr. ako beta-glukán v ovsených vločkách, pektín v jablkách, psyllium či v celozrnnom pečive.

potraviny, ktoré znižujú cholesterol

Čo ešte znižuje cholesterol?

Ďalšie potraviny, ktoré je vhodné pridať do stravovania, keď si chceme zlepšiť lipidový profil, sú zelený čaj, tmavozelená listová zelenina, červená ryža a potraviny s obsahom fytosterolov ako napr. strukoviny, pohánka, rastlinné oleje, slnečnicové a sezamové semená či sójové produkty.

Stravovanie s takýmto zložením sa označuje aj ako strava stredozemného typu. Kladie dôraz na konzumáciu ovocia, zeleniny, strukovín, rýb, orechov a olivového oleja a viaceré štúdie celosvetovo dokazujú, že je to jedna z najzdravších typov stravovania vôbec, nie len v rámci normalizácie tukov v krvi.

 

Hypolipidemická strava v číslach

Tuky v strave 25-35 % denného energetického príjmu, z toho 7 % živočíšnych tukov
Cholesterol v strave 300 mg/deň, pacienti s rizikom ischemickej diagnózy 200 mg/deň
Vláknina 30-45 g/deň
Ovocie 200 g/deň v 2-3 denných dávkach
Zelenina 200 g/deň v 2-3 denných dávkach

Nezabúdajte na pohyb

Popri stravovaní je dôležitý aj pohyb. Je to ideálna cesta, ako znížiť cholesterol prírodnou cestou. Ako pri všetkých kardiovaskulárnych diagnózach, doporučujú sa aeróbne aktivity ako beh, bicyklovanie, korčuľovanie, ale stačí aj rýchla chôdza, ideálne 30 min. 4-5-krát týždenne. Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje HDL a znižuje TG v krvi. 

Takže, keď si chceme udržiavať krvné lipidy v norme, mali by sme sa pravidelne hýbať, vyhýbať sa stresu, alkoholu, prestať fajčiť a stravovať sa ako v Stredomorí.

Ako pomôže lekáreň so znižovaním cholesterolu?

Na súčasnom trhu máme k dispozícii veľké množstvo prírodných prípravkov na normalizáciu tukov v krvi. Po týchto produktoch môžeme siahnuť hlavne v počiatočných štádiách, keď zvýšený cholesterol nepredstavuje priveľmi vysoké zdravotné riziko. Používajú sa prípravky s obsahom monakolínu K, fytosterolov, omega-3 mastných kyselín, berberínu, vlákniny a antioxidantov, ktoré chránia cievy.

Monakolín K je obsiahnutý v červenej fermentovanej ryži. Je to látka podobná statínu lovstatín, teda lieku na lekársky predpis, ktorý sa používa na zníženie cholesterolu. V tele pôsobí tak, že znižuje aktivitu enzýmu, ktorý je potrebný na tvorbu cholesterolu. Donedávna sa používala dávka 10 mg denne, ale od 1.6.2022 Európsky úrad pre bezpečnosť potravín znížil limit na 3 mg monakolínu K denne, teda na  množstvo, ktoré nepredstavuje významné zdravotné riziko. Monakolin K je obsiahnutý v produktoch  Slovakiapharm CholestoCare, Armolipid plus, Arterin činnosť srdca, Advance Cholesten alebo Cholestmizin.

Fytosteroly sa prirodzene nachádzajú v rastlinnom oleji. Pôsobia tak, že zabraňujú vstrebávaniu cholesterolu z tráviaceho traktu. Nájdeme ich napríklad v produkte Arterin Cholesterol alebo Naturevia Vegapure cardio. V rámci účinku na znižovanie cholesterolu sa začína venovať pozornosť aj berberínu. Je to výťažok z dráča indického. Pozitívne pôsobí aj na normalizáciu glukózy v krvi a na pečeň, nájdeme ho v produkte Bercorra.




Autor