Rezervujte si lieky na predpis ONLINE TU

Ako vyzerá mliečna chrasta, kde sa objavuje a aká je jej liečba?

04.10.2024 | Zdravie

Mliečna chrasta, známa aj ako seboroická dermatitída, postihuje mnoho novorodencov, ale aj dospelých. U novorodencov ide o veľmi častý stav, ktorý sa rýchlo dokáže vyriešiť vhodnou starostlivosťou. Nie je dôvodom na obavy, jeho problém je len estetického charakteru.

Odstraňovanie mliečnej chrasty z pokožky hlavy dieťaťa pomocou jemného hrebeňa.

Čo je to mliečna chrasta?

Mliečna chrasta je zápalový kožný problém, ktorý sa objavuje na pokožke hlavy. Je to hovorový názov pre seboroickú dermatitídu.

Pre bábätko nespôsobuje žiadne nepohodlie na rozdiel od atopickej dermatitídy, ktorá spôsobuje svrbenie. Je preto zbytočné sa znepokojovať, ak sa s týmto problémom stretnete – správna hygiena a jemné čistenie pokožky väčšinou postačujú na to, aby sa chrasta úplne stratila.

 

Ako mliečna chrasta vyzerá a kde sa vyskytuje najčastejšie? 

Mliečna chrasta sa vyznačuje červenou farbou, mastným vzhľadom so žltkastými šupinami rôznej veľkosti a tvaru. Môže sa rozšíriť aj do okolia na čelo, uši a obočie. Taktiež sa seborrhea môže rozšíriť do oblastí plienok, podpazušia a do iných záhybov a štrbín na koži. Mliečna chrasta môže vyzerať takto:

  • červené, vlhké záhyby na koži, 
  • žltkasté, mastné škvrny alebo chrasty, 
  • šupinaté alebo odlupujúce sa oblasti. 

 

U koho sa mliečna chrasta objavuje?

Ide o chrastu, ktorá sa vyskytuje u detí medzi druhým až desiatym týždňom života. Môže sa vyskytovať až do druhých narodenín dieťaťa. Objaviť sa môže aj u dospelých, no vtedy sa nazýva jednoducho seborea. Obe formy tohto stavu sú spojené so zvýšenou produkciou mazu na koži, čo vytvára priaznivé podmienky pre rast kvasiniek z rodu Malassezia, ktoré môžu prispievať k zápalu a olupovaniu pokožky. 

Mliečna chrasta a seborea sa považujú za rôzne prejavy tej istej základnej poruchy mazových žliaz. Kým u novorodencov ide prevažne o dočasný stav, ktorý zvyčajne zmizne do niekoľkých mesiacov, u dospelých môže seborea pretrvávať dlhodobo a môže byť spustená faktormi ako stres, hormonálne zmeny alebo vplyvom vonkajšieho prostredia. Tieto dve formy ochorenia teda zdieľajú spoločnú patofyziológiu, no líšia sa v závažnosti a trvaní symptómov.  

 

Aké sú príznaky mliečnej chrasty?

Mliečna chrasta má charakteristické príznaky, ktoré sa objavujú najčastejšie na pokožke hlavy. Medzi hlavné príznaky patria: 

  • žlté alebo biele šupiny, ktoré pôsobia mastne a zvyknú sa odlupovať, 
  • začervenaná pokožka, ktorá môže byť podráždená, 
  • iba v niektorých prípadoch, môže byť prítomné mierne svrbenie, 
  • oblasti postihnuté chrastou sú suché, hoci samotné šupiny sú mastné. 

 

Tieto príznaky nezvyknú spôsobovať bolesť ani iné zdravotné komplikácie

Aplikácia masti na mliečnu chrastu na obočí dieťaťa pomocou vatovej tyčinky.

Aké sú príčiny vzniku mliečnej chrasty?

Hoci presná príčina nie je známa, predpokladá sa, že mliečna chrasta vzniká na podklade:

  • genetickej predispozície, 
  • dysfunkcie mazových žliaz,
  • vplyvom huby Pityrosporum (Malassezia), 
  • vplyvom materských hormónov.

 

U dospelých je príčinou vzniku seborey často kombinácia hormonálnych zmien, stresu a imunitných reakcií, ktoré ovplyvňujú rovnováhu kožného mikrobiómu a mazových žliaz.

 

Aká je liečba mliečnej chrasty?

Hoci mliečna chrasta spontánne vymizne počas prvého alebo druhého roku života, pri primeranej každodennej starostlivosti môže rýchlo ustúpiť. Jedným z prvých krokov je jemná a pravidelná starostlivosť o postihnuté oblasti. Vhodné je, aby ste dieťaťu každý deň veľmi jemne kefovali postihnutú časť hlavy pomocou mäkkej kefky na vlasy, čím pomôžete uvoľniť šupinky.

Dôležité je, aby ste sa nepokúšali chrastu odstrániť nechtami alebo iným spôsobom, pretože to môže podráždiť pokožku hlavy a dokonca spôsobiť ranu, čím by ste zvýšili riziko infekcie. Na umývanie pokožky hlavy používajte jemné, neparfumované šampóny určené pre citlivú detskú pokožku, ktoré sú navrhnuté špeciálne na liečbu seboroickej dermatitídy. Niektoré z produktov obsahujú zložky ako kyselinu salicylovú alebo zinok, ktoré môžu pomôcť jemne odstraňovať šupiny a upokojiť pokožku. Detské oleje na báze prírodných zložiek, ako je mandľový alebo olivový olej, môžu byť tiež užitočné na zmäkčenie šupiniek pred ich opatrným odstránením pomocou kefky.

Je dôležité sa vyhýbať používaniu prípravkov s obsahom dráždivých látok, ako sú parfumy, sulfáty alebo alkohol, ktoré by mohli zhoršiť stav pokožky a spôsobiť podráždenie. Rovnako nie sú vhodné husté krémy alebo masti na báze minerálnych olejov, pretože môžu upchávať póry a zhoršovať zápal.

Obmedzte tiež vystavovanie postihnutej pokožky nepriaznivým vplyvom, ako sú slnečné žiarenie, chlad alebo silný vietor, ktoré môžu zhoršiť symptómy a spôsobiť väčšie podráždenie pokožky. 

 

Kedy vyhľadať lekára?

Mliečna chrasta si vo väčšine prípadov nevyžaduje lekársku starostlivosť. Existujú však situácie, kedy by ste lekára navštíviť mali: 

  • ak sa stav zhoršuje, i napriek správnej starostlivosti, 
  • objavia sa známky infekcie- pokožka je teplá na dotyk, opuchnutá, začervenaná alebo ak sa objavia mokvajúce oblasti, 
  • ak chrasta svrbí a spôsobuje nepohodlie, 
  • taktiež ak sa chrasta rozšíri na tvár alebo iné časti tela. 

Lekár môže odporučiť liečbu špecifickými prípravkami alebo skontrolovať, či nie je prítomná infekcia alebo iné komplikácie. Pediater môže predpísať slabé kortikosteroidné krémy alebo šampóny s antimykotickými látkami, ak sa zistí prítomnosť infekcie kvasinkami Malassezia.

Mliečna chrasta na vlasovej pokožke dieťaťa so zreteľným žltkastým šupinkovým povlakom.

Aká je prevencia mliečnej chrasty?

Prevencia mliečnej chrasty nie je úplne zaručená, keďže ide o stav, ktorý je často spojený s prirodzenými hormonálnymi a genetickými faktormi. 

Avšak, existujú spôsoby, ako môžete minimalizovať jej vznik alebo zmierniť jej priebeh. Jedným z preventívnych opatrení je pravidelné a jemné umývanie pokožky hlavy dieťaťa neparfumovaným šampónom určeným pre citlivú pokožku, čo pomáha odstraňovať nadbytočný maz a šupiny. 

Dôležité je vyhýbať sa prehnanému používaniu mastných alebo ťažkých produktov na pokožke hlavy, ktoré by mohli zhoršiť stav tým, že upchávajú póry.

 

Zdroje: 

 

La costra láctea del bebé: qué es y cómo tratarla. – https://www.mustela.es/blogs/mustela-mag/la-costra-lactea-que-es-y-como-tratarla

Costra láctea (dermatitis seborreica) en los bebés. – https://kidshealth.org/es/parents/cradle-cap.html

Dermatitis seborreica infantil. – https://www.mayoclinic.org/es/diseases-conditions/cradle-cap/symptoms-causes/syc-20350396

Los bebés y la costra láctea: una combinación frecuente. – https://www.chicco.com.mx/Osservatorio-Chicco/Articulos/cuidado-y-bienestar/Crosta-Lattea.

¿Qué es la costra láctea en el cuero cabelludo del recién nacido? – https://www.healthychildren.org/Spanish/ages-stages/baby/bathing-skin-care/Paginas/cradle-cap.aspx

Costra láctea.

https://cinfasalud.cinfa.com/p/costra-lactea/


Autor
PharmDr. Timea Martinez NoriegaVyštudovala som Farmaceutickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave v roku 2020. Už počas štúdia som začala pracovať v lekárni. Kontakt so zákazníkmi ma motivoval k sústavnému vzdelávaniu, pretože každý pacient by mal odchádzať s jasným vysvetlením a zodpovedanými všetkými otázkami. V roku 2018 som ukončila špecializované školenie pre športové poradenstvo- Poradca vo výžive človeka a vo výžive v športe. V roku 2020 som našľa záľubu vo fyzioterapii a absolvovala kurz Kineziotapingu a skončila kurz Wellness pracovníka so zameraním na masérske služby. Voľný čas rada venujem rodine, cestovaniu, štúdiu, športu a počúvaniu hudby.