Zjedli ste to, čo ste nemali? Čo je dobré na podráždený žalúdok?

Ak sa u vás prejavia nepríjemné pocity medzi hrudníkom a slabinami, môžete to pomenovať ako bolesť brucha alebo žalúdka. Z času na čas sa môže objaviť bolesť u každého a vo väčšine prípadov nejde o nič vážne. Ako sa prejavujú žalúdočné kŕče a čo na ne zaberá?

žaludočné krče

Intenzita bolesti nie vždy odráža závažnosť stavu vášho ochorenia. Môžete pociťovať silnú bolesť, výraznú plynatosť a žalúdočné kŕče ako následok vírusovej gastroenteritídy. Avšak, život ohrozujúce stavy, ako je rakovina hrubého čreva alebo zápal slepého čreva, môžu u vás vykazovať len slabú alebo miernu, vo výnimočných prípadoch aj žiadnu bolesť.

Typy bolestí brucha

Široká bolesť

Pociťujete nepríjemné pocity vo väčšej časti viac, ako je polovica brucha. Tento typ bolesti je typický skôr pre žalúdočnú virózu, poruchy trávenia alebo plynatosť. Ak sa bolesť stáva časom intenzívnejšia, môže to byť spôsobené upchatím čriev.

Lokalizovaná bolesť

Vyskytuje sa iba v jednej časti brucha. Tento typ bolesti charakterizuje skôr problém v orgáne v danej oblasti, ako je slepé črevo (apendix), žlčník alebo žalúdok.

Kŕčovité bolesti: Žalúdočné kŕče

Väčšinou nejde o závažnú bolesť a najpravdepodobnejšie je spôsobená plynatosťou a výraznejším nadúvaním. Často sa objavuje spolu s hnačkou.

Ak trvanie tejto bolesti pretrváva viac ako 24 hodín alebo je sprevádzaná horúčkou, ide o závažnejší typ ochorenia. Kŕče sa môžu objavovať vo vlnách, začínajú aj končia náhle. V tom prípade nepríjemné pocity môžu spôsobovať, napríklad žlčníkové alebo obličkové kamene.

žaludočné krče

Príčiny, ktoré spôsobujú žalúdočné problémy

 • Infekcie: Ak baktérie a vírusy osídlia tráviaci trakt človeka, telo sa začne brániť a snaží sa zbaviť infekcie častokrát hnačkou alebo vracaním. Bakteriálne a vírusové infekcie sú ľahko prenosné z jednej osoby na druhú, preto je veľmi dôležité dodržiavať hygienické opatrenia, správne a časté umývanie rúk, nezdieľať poháre, príbor, slamky a podobne s inými ľuďmi.
 • Zápcha: Ak trpíte zápchou, môže sa u vás prejaviť bolesť brucha. V tomto prípade pridajte do stravy viac tekutín a vlákniny.
 • Potravinové alergie: Ak človek nedokáže stráviť určitú potravinu, môže trpieť potravinovou intoleranciou, ako napríklad laktózová intolerancia, celiakia, potravinové alergie.
 • Podráždenie a zápal: V prípade, keď je niektorý z vnútorných orgánov tela podráždený alebo zapálený, dochádza k bolestiam brucha. Bolesť spôsobená ochoreniami ako napríklad apendicitída, vredy, syndróm dráždivého čreva alebo zápalové ochorenie čriev, si vyžaduje návštevu lekára.
 • Reprodukčné problémy: Sem zaraďujeme menštruačné bolesti, infekcie, ktoré postihujú reprodukčný systém, ako napríklad zápalové ochorenia panvy alebo choroby prenosné pohlavným stykom. Ďalej sem patrí zranenie semenníkov, kedy prejavom okrem bolesti brucha môže byť aj zvracanie. Taktiež aj mimomaternicové tehotenstvo dokáže navodiť bolesti v oblasti brucha.
 • Emocionálny stres: Keď ľudia pociťujú stres, úzkosť alebo trpia depresiou, ich emócie dokážu vyvolať telesné prejavy, ako sú bolesti brucha a hlavy.
 • Ochorenia: Ak trpíte chronickými chorobami, ako napríklad Crohnovou chorobou, kosáčikovitou anémiou alebo cukrovkou, môžu sa u vás prejavovať bolesti žalúdka častejšie.
 • Žalúdočná chrípka: Vírusová infekcia, ktorá postihuje tráviacu sústavu. Prejavuje sa najčastejšie zvracaním, hnačkou a kŕčmi v bruchu. Žalúdočnú chrípku môžu vyvolať aj rôzne baktérie a parazity, no najčastejšie ju vyvoláva norovírus, ktorý ročne infikuje cca 685 miliónov ľudí. 

Symptómy podráždeného žalúdka

Medzi najčastejšie symptómy podráždeného žalúdka patria nevoľnosť, zvracanie, hnačka a kŕče v bruchu. Nevoľnosť prichádza pred zvracaním, počas ktorého dochádza k násilnému a nedobrovoľnému vyprázdneniu obsahu žalúdka cez ústa.

prejavy podraždeného žalúdka

Môžu sa objaviť aj v iných prípadoch ako je podráždený žalúdok, napríklad morská choroba, tehotenstvo, zvracanie ako vedľajší účinok liekov, emocionálny stres, ochorenie žlčníka, otrava jedlom, infekcie alebo prejedenie sa, taktiež aj pri závažných ochoreniach, ako je infarkt, mozgový nádor, vredy a podobne.

Dôležité je pri zvracaní nechať žalúdok upokojiť a nezačať hneď vo veľkom množstve dopĺňať tekutiny. Mohlo by to mať opačný efekt, ktorý by znovu vyvolal zvracanie. Na predchádzanie dehydratácie či u detí alebo dospelých je vhodné piť po malých dúškoch rehydratačný roztok, ktorý chráni organizmus pred stratami minerálov a solí.  

Ako predísť bolesti brucha?

Nie všetky druhy bolesti brucha sa dajú eliminovať prevenciou. Aby ste mohli predchádzať najbežnejším typom bolesti brucha vyskúšajte:

 • Dodržiavať hygienu rúk pred každou konzumáciou jedla aj jeho prípravou
 • Neprejedať sa a nejesť neskoro večer pred spaním
 • Piť dostatok tekutín medzi jedlami nie počas
 • Jesť vždy čerstvé jedlá, u ktorých máme istotu, že nie sú po exspirácii
 • Vyhýbať sa jedlám, na ktoré ste alergický
 • Vyhýbať sa korenistým jedlám a nápojom s vysokým obsahom kofeínu, ktoré dráždia žalúdok a črevá
 • Eliminovať stres a lepšie sa s ním vedieť vysporiadať
 • Jesť pomaly
 • Nekonzumovať príliš horúce jedlá

Liečba na trávenie a žalúdok 

Čaj na žalúdok a trávenie

Prvá pomoc pri liečbe podráždeného žalúdka zahŕňa úpravu stravovacích návykov a popíjanie bylinkových čajov z mäty, rumančeka, feniklu, zázvoru alebo čajoviny s obsahom sladkého drievka. Pri poruchách tráviaceho systému môžete siahnuť aj po čajovej zmesi nazývanej Stomaran, ktorý podporuje trávenie, obmedzuje nadúvanie a podporuje chuť k jedlu.

čaj na žalúdok

Tabletky na žalúdok

Výživový doplnok vo forme tabliet z obsahom zázvoru – Antimetil, prispieva k udržaniu tráviacej pohody, zmierňuje pocity na zvracanie, v prípade prejedenia sa, tehotenstva či cestovania. Probiotiká zlepšujú trávenie, obnovujú črevnú mikroflóru, eliminujú nadúvanie, pomáhajú liečiť hnačku a symptómy potravinovej intolerancie.

Flatumed forte obsahuje 80 mg simetikónu a olej rasce lúčnej, pomáha zmierniť nafukovanie a zabezpečuje odstránenie nadmernej plynatosti.

Lieky so spazmolytickým účinkom priaznivo pôsobia proti kŕčom žalúdka, patria sem lieky ako No-Spa a Buscopan.

Lieky s obsahom pankreatických enzýmov napomáhajú tráveniu potravy, v prípade ak pankreas neprodukuje dostatočné množstvo tráviacich enzýmov. Na výber máte voľnopredajné produkty ako Kreon 10 000, Pancreolan forte alebo Pangrol.

Ďalším vhodným liekom na liečbu tráviacich problémov je rastlinný liek Iberogast, ktorý obsahuje výťažky z 9 bylín a pomáha pri odstraňovaní príznakov, ako je pocit plnosti, nadúvanie, nafúknuté brucho, kŕče v bruchu, bolesť žalúdka a nevoľnosť.

Čierne uhlie na žalúdok

Aktívne čierne uhlie – Carbosob, Carbo medicinalis, CarboPharm v kapsulovej forme sa používa ako prvá pomoc pri niektorých druhov otravy. Pôsobí ako črevné adsorbens – látka, ktorá na seba viaže škodlivé látky, toxíny a hnilobné produkty.  V tráviacom systéme sa aktívne čierne uhlie nevstrebáva

Čierne uhlie pohlcuje plyny a toxické látky z tráviaceho systému. Používa sa na liečbu akútnej hnačky a črevných infekcií spôsobených vírusmi a baktériami. Potenciálne riziko užívania je v súvislosti s absorpciou akýchkoľvek liekov, ktoré človek užíva, preto je veľmi dôležité čierne uhlie užívať samostatne s odstupom 2-3 hodiny od podania iného lieku. 

Probiotiká na žalúdok

Probiotiká sú malé mikroorganizmy, ktoré prinášajú pre tráviaci systém zdravotné benefity. Probiotiká zlepšujú trávenie a vstrebávanie živín, chránia tráviaci trakt pred škodlivými a choroboplodnými zárodkami. Prirodzene sa vyskytujú vo fermentovaných potravinách, acidofilnom mlieku a pod. Taktiež sú dostupné v rôznych probiotických prípravkoch v lekárni. Probiotiká napomáhajú pri tráviach problémoch ako sú: 

 • Koliky
 • Zápcha 
 • Hnačka
 • Crohnova choroba
 • Ulcerózna kolitída
 • Syndróm dráždivého čreva
 • Pri neznášanlivosti laktózy 
 • Pri celiakii 

Dôležité je užívanie probiotík, ako napríklad 10- PRO BIO premium+ vláknina, Probio-Fix inum, Probio-Fix Biopron forte pri antibiotickej liečbe, kedy zabezpečujú dopĺňanie zdraviu prospešných baktérií v tráviacej sústave v čase, kedy antibiotikami dochádza k ich ničeniu. Dôležité je ich podať v čo najväčšom časovom rozostupe od podania antibiotika, minimálne 2-3 hodiny. 


Autor
Mgr. Timea Martinez NoriegaVyštudovala som Farmaceutickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave v roku 2020. Už počas štúdia som začala pracovať v lekárni. Kontakt so zákazníkmi ma motivoval k sústavnému vzdelávaniu, pretože každý pacient by mal odchádzať s jasným vysvetlením a zodpovedanými všetkými otázkami. V roku 2018 som ukončila špecializované školenie pre športové poradenstvo- Poradca vo výžive človeka a vo výžive v športe. V roku 2020 som našľa záľubu vo fyzioterapii a absolvovala kurz Kineziotapingu a skončila kurz Wellness pracovníka so zameraním na masérske služby. Voľný čas rada venujem rodine, cestovaniu, štúdiu, športu a počúvaniu hudby.