Rezervujte si lieky na predpis ONLINE TU

Zápach nôh: Zbavte sa nelichotivého problému!

19.05.2024 | Novinky

Zápach nôh, odborne nazývaný bromhidróza, je spôsobený prítomnosťou baktérií v topánkach a ponožkách. Potenie nôh poskytuje ideálnu vlhkosť pre ich množenie. Zápach nôh môže zosilnieť v dôsledku určitých metabolických problémov alebo konzumácie niektorých potravín a liekov.

 

zápach nôh

Príčiny zápachu nôh

Chodidlá majú okolo 250 000 potných žliaz, preto sa potia viac ako iné časti tela. Každý z nás sa potí vo väčšej či menšej miere. U niektorých ľudí zápach nôh predstavuje problém, s ktorým si častokrát nevedia dať rady.

  • Za hlavnú príčinu zápachu nôh sa považuje každodenné nosenie tých istých topánok. Samotný pot nemá žiadny zápach. Avšak, keď zapáchať začne je to z dôvodu, že prišiel do kontaktu s baktériami. Baktérie na pokožke rozkladajú pot a uvoľňujú syrový zápach. 
  • Zápach nôh môžu ovplyvňovať aj hormonálne zmeny, ktoré vedú k zvýšenému poteniu. Zápachom nôh preto môžu trpieť viac tehotné ženy, teenageri, a tiež ženy v menopauze.
  • Ďalším faktorom, ktorý negatívne ovplyvňuje zápach nôh je stres. Stres a úzkosť stimuluje potné žľazy, prostredníctvom uvoľňovania rôznych hormónov.
  • Hyperhidróza, pojem označujúci nadmerné potenie postihuje 3 až 5 % populácie. V prípade tohto ochorenia dochádza k zvýšenému poteniu najmä v oblasti rúk, nôh a podpazušia. Hyperhidróza patrí medzi dedičné ochorenia a môže byť prítomná u viacerých členov rodiny.
  • Existujú viaceré druhy potravín, ktoré sa vylučujú potením a vyvolávajú taktiež aj nepríjemný zápach nôh. Patria sem napríklad koreniny, cibuľa alebo cesnak.
  • Keď sa na nohách objavia infekcie (plesne alebo baktérie) nepríjemný zápach nôh sa zvýrazní. Jednou z najčastejších ochorení je atletická noha (tinea pedis), ktorá postihuje najmä aktívnych ľudí pri športe, z dôvodu nadmernej vlhkosti vo vnútri používanej obuvi. Atletická noha sa prejavuje červenou, suchou, popraskanou a svrbivou kožou a patrí medzi nákazlivé ochorenia. Ochorenie sa šíri priamo kontaktom s kožou, topánkami, podlahami alebo sprchami v okolí bazénov.
  • Konzumácia alkoholu, fajčenie alebo farmakologická liečba antidepresívami, môže negatívne ovplyvňovať zápach nôh.
zápach nôh

Prevencia zápachu nôh

Prevencia nepríjemného zápachu nôh je kľúčová pri riadení nadmerného potenia a bakteriálnej proliferácie v danej oblasti. Dodržaním niektorých jednoduchých pravidiel dokážete predchádzať alebo eliminovať zápach nôh, bez toho aby ste museli používať špeciálne produkty.

Dôležité je obuť vaše nohy do pohodlnej obuvi, vyrobenej z prírodných materiálov (prírodné vlákno alebo koža). Vyhýbajte sa kúpe topánok vyrobených z gumy alebo syntetických materiálov. V lete je lepšie zvoliť otvorenú obuv, než tesné uzatvorené topánky. Obuv sa pokúste v priebehu týždňa obmieňať a nenosiť stále tú istú niekoľko dní po sebe, pretože to podporuje rast baktérií.

Taktiež uprednostnite ponožky z prírodných vlákien (vlny, bavlny a bambusu), ktoré lepšie absorbujú pot a pomáhajú udržať vaše nohy v suchu.  Dodržujte hygienické opatrenia a umývajte sa minimálne raz do dňa, v prípade ak vás trápi nadmerné potenie a zápach nôh.

Domáce opatrenia na zmiernenie zápachu nôh a ako sa mu úspešne vyhnúť

V prípade, ak zápach nôh pretrváva i napriek obmieňaniu obuvi a ponožiek, existujú riešenia, ktoré vám môžu pomôcť kontrolovať potenie a nepríjemný zápach. Prvým krokom je udržiavať nohy suché a čisté. Nohy si umývajte na dennej báze vhodným antibakteriálnym mydlom a dôkladne po sprchovaní osušte. Taktiež môžete na zmiernenie nepríjemného zápachu nôh vyskúšať pridať do teplej vody šalviový, čajovníkový alebo rozmarínový esenciálny olej, a následne si touto vodou umyť chodidlá.  

Noste priedušnú obuv, ktorá umožňuje odvetrávanie a absorbovanie vlhkosti. Na odstránenie zápachu z topánok vyskúšajte nasypať do vnútra topánky sódu bikarbónu a nechajte ju vo vnútri pár dní. Danú obuv počas pôsobenia sódy bikarbóny nenoste. Počas tejto doby sóda bikarbóna pohlcuje z topánok zápach a zabraňuje kondenzácii vlhkosti vo vnútri obuvi. Do obuvi si môžete zakúpiť antibakteriálne vložky alebo nasypať prášky s obsahom striebra na zmiernenie nadmerného potenia a zápachu nôh.

V neposlednom rade môže pravidelné používanie antiperspirantov alebo dezodorantov na nohy s obsahom hliníka pomôcť kontrolovať potenie a zápach nôh.

Kedy je potrebná návšteva lekára a liečba zápachu nôh?

Pri dlhodobých problémoch s nadmerným potením alebo zápachom nôh je vhodné navštíviť lekára. Liečba zápachu nôh a infekcií, ako je pleseň, je často súčasťou dermatologických konzultácií. V prípade prítomnosti infekcie, ktorá je spôsobená plesňou liečba spočíva v antifungálnej terapii vo forme krémov, mastí alebo sprejov s obsahom klotrimazolu, flutrimazolu, bifonazolu alebo tabliet s účinnou látkou terbinafin, ktoré sú viazané na lekársky predpis. Tieto liečivé prípravky majú schopnosť eliminovať patogénne huby a zmierniť príznaky, ako je svrbenie, začervenanie a šupinatá koža. Dôležité je pokračovať v liečbe minimálne 2 týždne od neprítomnosti príznakov plesňovej infekcie. Liečba zvyčajne trvá 1 až 2 mesiace.

Okrem toho môže dermatológ odporučiť použitie antibakteriálnych prostriedkov, ak je prítomná bakteriálna infekcia. Antiseptická mydlá, krémy a roztoky obsahujúce chlórhexidín alebo benzoylperoxid môžu byť účinné pri eliminácii baktérií a podporovať účinok antimykotických liekov.

V prípade nadmerného potenia je možné podstúpiť terapiu botulotoxínom. Botox sa aplikuje injekčne do oblasti nadmerného potenia, čím sa blokuje činnosť potných žliaz. 

Ak domáce metódy a použitie špecifických prípravkov na zmiernenie zápachu nôh nepomáhajú, je dôležité pokračovať v návšteve dermatologickej ambulancie, aby sa zvážili ďalšie možnosti liečby. Každý pacient si vyžaduje individuálny prístup, preto je v prípade opakujúcich sa problémov s nepríjemným zápachom nôh konzultácia s kožným lekárom veľmi dôležitá pre dosiahnutie optimálnych výsledkov.

Zdroje: 

Cómo combatir el olor de pies.- https://www.sanitas.es/biblioteca-de-salud/enfermedades-y-trastornos/podologicas/mal-olor-pies

5 razones por las que huelen los pies. – https://www.bbc.com/mundo/noticias/2016/05/160502_salud_olor_pies_causas_cinco_ac

Olor de pies: Causas y tratamientos. – https://www.podoactiva.com/blog/por-que-huelen-los-pies-causas-y-tratamientos

Mal olo de pies: causas y productos para combatirlo.- https://elpais.com/escaparate/estilo-de-vida/2023-11-10/mal-olor-pies.html

Alimentos que favorecen la salud de tus pies. – https://www.podoactiva.com/blog/alimentos-que-favorecen-la-salud-de-tus-pies

 


Autor
Mgr. Timea Martinez NoriegaVyštudovala som Farmaceutickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave v roku 2020. Už počas štúdia som začala pracovať v lekárni. Kontakt so zákazníkmi ma motivoval k sústavnému vzdelávaniu, pretože každý pacient by mal odchádzať s jasným vysvetlením a zodpovedanými všetkými otázkami. V roku 2018 som ukončila špecializované školenie pre športové poradenstvo- Poradca vo výžive človeka a vo výžive v športe. V roku 2020 som našľa záľubu vo fyzioterapii a absolvovala kurz Kineziotapingu a skončila kurz Wellness pracovníka so zameraním na masérske služby. Voľný čas rada venujem rodine, cestovaniu, štúdiu, športu a počúvaniu hudby.