Pri prvých príznakoch sa do hrdla aplikujú antiseptické roztoky alebo spreje. Pri silnom zápale sa pridajú lieky na tlmenie zápalu. Počas aktívnej fázy ochorenia sa používajú lieky na podporu vykašliavania, doplnené prípravkami na upokojenie hrdla. čítajte viac...
Ďalšie domáce liečenia
Osteoartróza
Športové úrazy a poranenia
Bolesť chrbta
Bolestivá menštruácia
Bolesť zubov a ďasien
Bolesť kĺbov
Zápal močového mechúra
Prechladnutie, nádcha, zápal dutín
Svalové kŕče a bolesť
Dávkovanie a dávkovacie schémy
Dávkovanie u detí a dospievajúcich závisí od telesnej hmotnosti, resp. veku – spravidla 7 až 10 mg/kg telesnej hmotnosti ako jednotlivá dávka až po maximálne 30 mg/kg telesnej hmotnosti ako celková denná dávka.
Príslušný dávkovací interval je určený podľa príznakov a maximálnej celkovej dennej dávky. Nemá byť kratší ako 6 hodín. Odporúčaná maximálna denná dávka sa nemá prekročiť.
Nežiaduce účinky možno minimalizovať podávaním najnižšej účinnej dávky počas najkratšieho času potrebného na kontrolu príznakov.
Deti s hmotnosťou 20 - 29 kg (deti: 6 - 9 rokov) 1 vrecko (200 mg ibuprofénu). Maximálna denná dávka je 600 mg ibuprofénu.
Deti s hmotnosťou 30 - 39 kg (deti: 10 - 11 rokov) 1 vrecko (200 mg ibuprofénu). Maximálna denná dávka je 800 mg ibuprofénu.
Osoby s hmotnosťou 40 kg a viac (dospievajúci od 12 rokov a dospelí) 1-2 vrecká (200-400 mg ibuprofénu). Maximálna denná dávka je 1200 mg ibuprofénu.
Len na krátkodobé použitie. Ak je u detí a dospievajúcich potrebné tento liek užívať dlhšie ako 3 dni, alebo ak sa príznaky zhoršia, je potrebná konzultácia s lekárom. Ak je u dospelých potrebné užívať tento liek dlhšie ako 3 dni v prípade horúčky alebo dlhšie ako 4 dni v prípade liečby bolesti, alebo ak sa príznaky zhoršia, je potrebná konzultácia s lekárom.
Spôsob použitia
Perorálny prášok sa nemusí užívať s tekutinou; prášok sa rozpustí na jazyku a prehĺta sa so slinami. Tento liek možno použiť v situáciách, keď nie sú dostupné žiadne tekutiny. Pacientom s citlivým žalúdkom sa odporúča užívať liek počas jedla.
Upozornenie
Liek môže spôsobiť reverzibilné zníženie plodnosti. Počas 1. a 2. trimestra tehotenstva sa liek nemá podávať, pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné (dávka má byť čo najnižšia a dĺžka liečby čo najkratšia). Liek je kontraindikovaný v 3. trimestri tehotenstva. Liek je kontraindikovaný u detí do 20 kg telesnej hmotnosti a u detí vo veku do 6 rokov z dôvodu vysokého obsahu liečiva.Liek je kontraindikovaný u pacientov s aktívnym peptickým vredom alebo u pacientov s iným gastrointestinálnym krvácaním alebo perforáciou v anamnéze súvisiacej s predchádzajúcou NSAID liečbou. Liek je kontraindikovaný u pacientov s precitlivenosťou spojenou s užívaním kyseliny acetylsalicylovej alebo NSAID. Liek je kontraindikovaný u pacientov so závažnou dehydratáciou (spôsobenou vracaním, hnačkou alebo nedostatočným príjmom tekutín). Liek je kontraindikovaný u pacientov so závažným zlyhaním pečene alebo obličiek. Zvýšená pozornosť sa vyžaduje u pacientov s ulceróznou kolitídou alebo Crohnovou chorobou, u pacientov so zhoršenou funkciou pečene a/alebo obličiek. Dlhodobé používanie na bolesť hlavy môže stav zhoršiť. Liek môže maskovať príznaky a prejavy infekcie. Počas liečby sa môže vyskytnúť fotosenzitivita (neznáma frekvencia výskytu). Ak sa vyskytne únava, poruchy zraku a závrat, neodporúča sa viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje. Počas liečby nepiť alkohol. Liek obsahuje izomalt 720. Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Zoznam vedľajších účinkov uvedených nižšie zahŕňa všetky známe vedľajšie účinky, ktoré sa počas liečby ibuprofénom zaznamenali vrátane tých, ktoré sa vyskytli v dlhodobej liečbe pri vysokých dávk ... viac >
ibuprofén
07 - Analgetiká, antipyretiká
Stav registrácie: D - Registrácia bez obmedzenia platnosti, podľa §50 zák. 362/2011 Z.z. a §49 písm. b) zák. 362/2011 Z.z. Typ registrácie: DCP - Decentralizovaná Exspirácia: 48