Liek obsahuje liečivo ibuprofén, ktoré patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liečiv (NSAID). Tlmí horúčku a zmierňuje bolesť a zápal rôzneho pôvodu.
Používa sa u detí od 12 rokov a dospelých pri:
miernej až strednej bolesti (napr. bolesti hlavy, zubov, chrbta, pri bolestivej menštruácii, bolesti svalov a kĺbov sprevádzajúcich chrípkové ochorenia, pri poraneniach mäkkých tkanív napr. pomliaždenie a vyvrtnutie);
horúčkovitých stavoch počas chrípkových a iných ochoreniach;
zápalových a degeneratívnych ochoreniach kĺbov (artritída) a chrbtice alebo mäkkých tkanív pohybového ústrojenstva sprevádzaných bolestivosťou, začervenaním, opuchom a stuhnutosťou kĺbov (iba na odporúčanie lekára).
Po prvotnej aplikácii chladovej terapie by mala nasledovať aplikácia gélov brániacim vzniku krvných výronov. Následne sa proti bolesti používajú lokálne (výnimočne aj celkové) lieky na tlmenie zápalu a bolesti. V prípade potreby sa môžu pridať lieky na tlmenie opuchu. čítajte viac...
Ďalšie domáce liečenia
Osteoartróza
Bolesť a zápaly hrdla
Bolesť chrbta
Bolestivá menštruácia
Bolesť zubov a ďasien
Bolesť kĺbov
Zápal močového mechúra
Prechladnutie, nádcha, zápal dutín
Svalové kŕče a bolesť
Dávkovanie a dávkovacie schémy
Má sa použiť najnižšia účinná dávka počas najkratšieho obdobia, ktoré je potrebné na zmiernenie symptómov.
Odstup medzi jednotlivými dávkami je najmenej 4 hodiny.
Dospelí a dospievajúci od 12 rokov Dávkovanie je v rozsahu 3-6 tabliet (1,2 - 2,4 g) denne Dávka 6 tabliet (2,4 g) denne sa nemá prekročiť. U niektorých pacientov postačuje udržiavacia dávka 0,6-1,2 g. Účinok tabliet sa môže podporiť nanesením krému s obsahom ibuprofénu na postihnuté miesto (napr. kĺby, svaly, šľachy).
Dĺžka liečby Bez poradenia sa s lekárom neužívať liek dlhšie ako 7 dní. Dospievajúci (12-18 rokov) → ak je potrebné podávať liek viac ako 3 dni alebo sa príznaky ochorenia zhoršujú, je potrebné poradiť sa s lekárom. Dospelí → liek sa nemá užívať viac ako 3 dni v prípade horúčky a nie viac ako 4 dni pri liečbe bolesti.
Spôsob použitia
Filmom obalené tablety sa prehĺtajú celé a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny. Ak sa počas liečby objavia tráviace ťažkosti, užívať tablety počas jedla alebo ich zapiť mliekom.
Upozornenie
Liek je kontraindikovaný v 3. trimestri tehotenstva. Ak chce žena otehotnieť alebo počas 1. a 2. trimestra tehotenstva sa liek nemá podávať, pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné (dávka má byť čo najnižšia a dĺžka liečby čo najkratšia). Liek sa neodporúča užívať v období dojčenia. Liek nie je určený deťom do 12 rokov vzhľadom na veľkosť jednotlivej dávky. Liek sa nesmie užívať súbežne s inými NSAID. Pred začatím dlhodobej liečby pacientov s rizikovými faktormi pre vznik kardiovaskulárnych udalostí (napr. hypertenzia, hyperlipidémia, diabetes mellitus, fajčenie) je potrebné dôsledné zváženie, najmä ak sú potrebné vysoké dávky ibuprofénu (2 400 mg/deň). Liek je potrebné vysadiť pri prvom výskyte prejavov a príznakov závažných kožných reakcií, ako je kožná vyrážka, lézie na slizniciach alebo akýkoľvek iný prejav precitlivenosti (pozri PIL časť 4). Vyhnúť sa lieku počas ovčích kiahní. Pri užívaní lieku sa môže vyskytnúť fotosenzitívna reakcia - citlivosť na svetlo (frekvencia neznáma). Počas liečby nie je vhodné fajčenie a konzumácia alkoholických nápojov. Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Ak sa objavia závažnejšie reakcie, ako žihľavka, náhle vzniknutý opuch okolo očí, pocit zvierania na hrudníku alebo dýchacie ťažkosti, ďalej bolesti v nadbrušku či čierno sfarbená stolica alebo p ... viac >
ibuprofén
29 - Antireumatiká, antiflogistiká, antiuratiká
Stav registrácie: D - Registrácia bez obmedzenia platnosti, podľa §50 zák. 362/2011 Z.z. a §49 písm. b) zák. 362/2011 Z.z. Typ registrácie: NAR - Národná Exspirácia: 36