Liek obsahuje liečivá pikosíran disodný, ľahký oxid horečnatý a kyselina citrónová, ktoré po rozpustení vo vode a vypití vypláchnu a vyčistia črevá. Liek teda pôsobí ako preháňadlo (laxatívum).
Používa sa u dospelých (vrátane starších) vo veku 18 rokov a viac na vyprázdnenie čreva pred akýmikoľvek diagnostickými zákrokmi, ktoré si vyžadujú prázdne črevo napr. kolonoskopia alebo röntgenologické vyšetrenie.
Pri potrebe rýchleho vyprázdnenia sa použjú rektálne lieky na rýchle uvoľnenie stolice. Pri dlhšie trvajúcej zápche sa užívajú lieky zmäkčujúce stolicu. Ak treba urýchliť odchod stolice, môžu sa nárazovo použiť lieky zvyšujúce pohyblivosť čriev. čítajte viac...
Dávkovanie a dávkovacie schémy
Dospelí (vrátane starších) vo veku 18 rokov a viac Užívajú sa spolu 2 vrecká, a to podľa jednej z uvedených schém užívania: → 1 vrecko večer pred zákrokom a 1 vrecko ráno v deň zákroku, alebo → 1 vrecko poobede a 1 vrecko večer pred zákrokom (vhodné v prípade, ak je zákrok skoro ráno), alebo → obidve (2) vrecká ráno v deň zákroku (vhodné len vtedy, ak sa zákrok plánuje na poobedie/večer). Odstup medzi podaním jednotlivých vreciek má byť najmenej 5 hodín. Doba prečisťovania čriev nemá byť dlhšia ako 24 hodín.
Spôsob podávania
Deň pred zákrokom sa odporúča bezzvyšková diéta alebo iba číre tekutiny. Od začiatku liečby až po zákrok sa nesmie jesť tuhá strava.
Obsah každého vrecka sa má rozpustiť v pohári vody, keďže osmolarita lieku musí byť zachovaná aby sa dosiahol požadovaný účinok. Po vypití obsahu každého vrecka sa neodporúča ihneď piť tekutiny, aby nedošlo k ďalšiemu riedeniu lieku.
Po 10 minútach od podania každého rozpusteného vrecka sa odporúča vypiť približne 1,5-2 litre rôznych čírych tekutín v množstve približne 250-400 ml/h. Odporúča sa číra polievka a/alebo vyvážené roztoky elektrolytov. Nie je vhodné piť čistú alebo demineralizovanú vodu samotnú.
Pacient má byť pred zákrokom nalačno (najmenej 2 hodiny), kvôli požiadavkám ohľadom anestézie.
Upozornenie
Liek sa nemá používať ako bežné laxatívum. Z bezpečnostných dôvodov je vhodnejšie vyhýbať sa používaniu lieku počas tehotenstva. Liek sa môže zvážiť u dojčiacich žien. U slabých alebo oslabených starších pacientov sa má pred začiatkom liečby starostlivo zvážiť pomer prínosu a rizika potreby použitia lieku. Opatrnosť je potrebná aj u pacientov, ktorí nedávno podstúpili gastrointestinálny chirurgický zákrok alebo ktorí majú ťažkú poruchu funkcie obličiek, miernu až stredne závažnú dehydratáciu, hypotenziu alebo ochorenie srdca. U pacientov s ťažkou poruchou funkcie obličiek sa má použiť iný liek. Liek môže ovplyvniť absorpciu pravidelne predpisovaných perorálnych liekov. Lieky s potenciálom k chelácii s horčíkom (napr. tetracyklínové a fluórchinolónové antibiotiká, penicilamín) sa majú užiť najmenej 2 hodiny pred užitím tohto lieku a nie menej ako 6 hodín po jeho užití. Objemové laxatíva znižujú účinok lieku. Liek obsahuje draslík. Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4.).
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Známe vedľajšie účinky CitraFleetu sú popísané nižšie a sú uvedené podľa frekvencie s akou sa vyskytujú: Veľmi časté (môžu postihovať viac ako 1 z 10 ľudí): Bolesť brucha. Časté (môžu posti ... viac >
Stav registrácie: D - Registrácia bez obmedzenia platnosti, podľa §50 zák. 362/2011 Z.z. a §49 písm. b) zák. 362/2011 Z.z. Typ registrácie: MRP - Vzájomné uznávanie (mutual recognition proc.) Exspirácia: 36