Čo je najlepšie na posilnenie imunity?

04.01.2023 | Zdravie #Imunita

Imunitný systém je náš obranný mechanizmus, ktorý je zodpovedný za rozpoznávanie a likvidovanie cudzorodých zložiek (patogénov). Imunita nás chráni pred vonkajšími patogénmi, ako sú napríklad baktérie, vírusy, plesne, huby. Svoju úlohu má aj pri rozpoznávaní telu vlastných buniek a tiež nebezpečných rakovinových buniek. Viete však, ako ju podporiť a čo je najlepšie na posilnenie imunity?

čo je najlepšie na posilnenie imunity

Čo je imunita?

Imunitný systém má viacero zložiek a buniek, ktoré sa podieľajú na imunitnej odpovedi.  Medzi  bunky imunitného systému patria neutrofily, eozinofily, bazofily, žírne bunky, makrofágy, dendritové bunky, lymfocyty a NK bunky.

Jedno zo základných delení je delenie imunity na:

 • Nešpecifická imunita (vrodená) – staršia zložka imunitného systému, nemá pamäť, má rýchly nástup účinku.
 • Špecifická imunita (získaná) – na jej funkcii sa podieľajú najmä lymfocyty, má pamäť, to znamená že si cudziu látku (antigén) zapamätá a pri opätovnom kontakte vie, ako reagovať.

Ako posilniť a zvýšiť imunitu?

Zdravou životosprávou a dodržiavaním niektorých režimových opatrení sa posilňujú všetky telové systémy, vrátane imunity. Podpora imunity je dlhodobý proces, ktorý by mal byť postavený na viacerých pilieroch. Pri ich kombinácii dochádza k najlepším výsledkom a najefektívnejšej podpore imunity.

Vitamíny a minerály na posilnenie imunity

Aj pri kvalitnom a pestrom stravovaní sa nám nie vždy podarí prijať dostatočné množstvo vitamínov a minerálov zo stravy. Na podporu imunity sa používajú najmä:

 • Vitamín C – má silné antioxidačné účinky, podporuje tvorbu protilátok, ktoré sú potrebné pri imunitnej odpovedi. Taktiež je zodpovedný za produkciu, dozrievanie a aktivitu bielych krviniek. Denná dávka vitamínu C je 75 – 100 mg, v tehotenstve až 120 mg. Počas choroby a na posilnenie imunity je možné užiť vitamín C vo vyššej dávke. Vyberajte však vitamín C s pozvoľným uvoľňovaním, prípadne vitamín C v lipozomálnej forme. Takéto formy vitamínov sú pre organizmus najúčinnejšie.
 • Vitamín D – tento v tuku rozpustný vitamín dokáže udržiavať správne hladiny antimikrobiálnych proteínov, ktoré pomáhajú organizmu prekonať infekciu. Okrem toho sa zúčastňuje vstrebávania vápnika a fosfátov, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé kosti. Denná doporučená dávka vitamínu D závisí od viacerých faktorov, najmä aktuálnej hodnoty tejto zložky v tele. V priemere by sa mala pohybovať medzi 1000 – 2000 IU denne.
 • Vitamín A – ďalší v tuku rozpustný vitamín, ktorý sa udržiava zdravie a obranyschopnosť slizníc a pokožky. Koža je našim najväčším orgánom a slúži ako prvá bariéra pri kontakte s cudzorodými zložkami. Sliznice sú súčasťou dýchacieho ale aj tráviaceho traktu a priamo súvisia s kvalitou imunity.
 • Zinok – minerál s preukázaným vplyvom na imunitu, je nevyhnutný pri hojení rán, pomáha imunitným bunkám bojovať proti patogénom. Zinok je potrebný aj pri tvorbe DNA buniek. Zvýšená potreba zinku je v období vysokej chorobnosti, pri malých deťoch a dospievajúcich, v tehotenstve. Niektoré štúdie naznačujú aj protizápalové vlastnosti zinku.
najlepšie vitamíny na imunitu

Výživové doplnky na imunitu

 • Probiotiká – slizničná imunita v črevách má cez mikrobióm veľký vplyv na celkovú imunitu. Dokážu opvlyvńovať vrodenú a tiež získanú imunitu, regulujú funkciu dendrických buniek, makrofágov, T a B lymfocytov. Okrem toho sa potvrdil aj účinok probiotických kmeňov aktivovať tvorbu špecifických protilátok, ktoré reagujú s cudzorodou zložkou.
 • Betaglukány – patria medzi imunomodulačné látky, dokážu aktivovať alebo naopak tlmiť imunitnú odpoveď podľa aktuálnej potreby organizmu. Betaglukány sú látky prírodného pôvodu, v organizme stimulujú najmä obranyschopnosť makrofágov.
 • Colostrum – iným názvom aj mledzivo je vysokonutričné mlieko, ktoré cicavce, vrátane človeka, produkujú tesne pred pôrodom. Kolostrum obsahuje vysoké množstvo proteínov a protiátk produkovaných bielymi krvinkami. Kolostrum je vhodné na prirodzenú podporu detí ale aj dospelých.
 • Echinacea – bylina vhodná nielen na posilnenie imunity, ale aj na lokálne použitie na kožu. Výskumy predpokladajú, že obsahové látky v echinacei majú antivírusové účinky, tiež protizápalové vlastnosti a slúžia ako antioxidanty.
 • Rakytník – plod rakytníku rešetliakového sa používa nielen na posilnenie imunity detí, ale aj dospelých. Konzumovať ho môžete priamo, obľúbené sú aj šťavy z rakytníka v kombinácii s iným ovocím alebo čisté. Okrem vitamínu C je rakytník bohatý na rutín, faktor J, faktor P, tyrozínkinázu ale aj provitamín A, flavonoidy, minerály a stopové prvky.

Lieky na imunitu na predpis

Pri závažnejšej imunitnej nedostatočnosti, zistenej diagnostickými testami, vám môže imunológ predpísať lieky na imunitu na predpis. Dostupné sú v rôznych liekových formách (tablety, injekcie, suspenzie).

Medzi lieky na imunitu na predpis patrí napríklad Immodin, Isoprinosine, Polyoxidonium, prípadne bakteriálne lyzáty ako BronchoVaxom, UroVaxom, Luivac.

Posilnenie imunity prírodnou formou: Potraviny na oslabenú imunitu

 • Hliva ustricová – na zlepšenie imunity zaraďte do svojho jedálnička túto chutnú hubu. Dá sa pripraviť na množstvo spôsobov, obľúbený je napríklad hlivový perkelt, tiež polievka z hlivy ustricovej alebo praženica.
 • Lesné plody – zvyčajne obsahujú vysoké množstvo vitamínov a minerálov, siahnite po nich vždy, keď chcete prirodzene podporiť svoju imunitu a zároveň si dopriať zdravý nízkokalorický snack.
 • Zelená listová, zelenina – kel, kapusta, špenát, rukola a podobne obsahujú antioxidanty, vitamín C, vitamín K a betakarotén. Vďaka týmto obsahovým látkam podporia imunitu a kardiovaskulárne zdravie, funkcie mozgu a zlepšia trávenie.
 • Ryby – ak sú z kvalitného zdroja, obsahujú omega-3 mastné kyseliny vo vyššom množstve. Tie pomáhajú budovať bunkovú stenu T-buniek, ktoré sú súčasťou imunitného systému.

Čo je dobré na imunitu pre deti?

Bežná chorobnosť pri malých deťoch je v porovnaní s dospelými ľuďmi prirodzene vyššia. Jedným z dôvodov je nezrelosť imunitného systému.

K budovaniu obranyschopnosti dochádza aj cez prekonanie infektov, je nevyhnutné, aby deti bežné infekcie prekonali. Fyziologická chorobnosť u detí je 6 – 8 infektov za rok, zvyčajne majú mierny priebeh a netrvajú dlho. Čo však v prípade, že vaše dieťa je často choré alebo chcete len ochoreniam v istej miere predchádzať?

Na podporu imunity sa používajú rovnaké látky ako pri dospelých, rôzna je však ich koncentrácia alebo lieková forma. Pri menších deťoch volíme vitamíny a prípravky na podporu imunity vo forme kvapiek (Devit, Cebion, Cevitko, Lipo C Askor Junior, Imunoglukán sirup), pre deťoch od 3 rokov môžeme siahnuť aj po gumených alebo cmúľacích cukríkoch, napríklad Vibovit Imunity alebo Rakytníček.

podpora imunity u detí

podpora imunity u detí

Príznaky: Čo oslabuje imunitu?

Na zhoršení imunity má vplyv viacero faktorov, medzi najčastejšie patrí stres a zlá psychohygiena, nedostatok spánku, nekvalitné stravovanie, fyzická inaktivita a málo pobytu na čerstvom vzduchu. Imunitu výrazne zhoršuje aj pravidelná konzumácia alkoholu a fajčenie.

Tipy na záver – ako naštartovať imunitu?

Okrem pestrého stravovania a užívania vyššie spomenutých výživových doplnkov môžete svoju imunitu podporiť pravidelnou fyzickou aktivitou, spánkom aspoň po dobu 8 hodín, otužovaním či saunovaním. Pri nadváhe je pre imunitu prospešné dostať sa na svoju optimálnu hmotnosť. Vhodné je obmedziť fajčenie a alkohol.


Autor
PharmDr. Sandra CzechováVyštudovala som farmáciu v Košiciach a momentálne sa venujem špecializácii v odbore lekárenstvo. Pracujem vo verejnej lekárni, kde prichádzam do kontaktu prevažne so staršími ľudmi, ktorí vyžadujú zvýšenú pozornosť, keďže trpia viacerými ochoreniami. Navštevujú nás aj mladší zákazníci, s ktorými konzultujeme moje obľúbené témy z oblasti lekárenstva a to je kozmetika a pomoc s akné, resp vypadávanie vlasov.