Svaly, nachádzajúce sa v nohách, sa skladajú z mnoho zväzkov vlákien, ktorých funkcia je sťahovanie a rozširovanie, vďaka čomu sú schopné vyvolať pohyb. Krč sa vo všeobecnosti považuje za náhlé, mimovoľné napínanie resp. kontrakciu, jedného z týchto svalov. V niektorých prípadoch môže spôsobiť aj náhlu bolesť. Trvajú od niekoľko sekúnd prípadne minút. Môžu byť mierne, alebo intenzívne (napr. v noci), kedy vám môžu narušiť spánok..
Môžu ovplyvniť:
- Sval v lýtku, pod kolenom na zadnej strane nohy (vo väčšine prípadov).
- Svaly na stehnách, alebo chodidlách (menej časté).
Príčiny kŕčov v lýtkach
Vo viacerých prípadoch príčiny vzniku kŕčov nie sú známe. Bežným spúšťačom je silové cvičenie či rekreačný beh, zväčša potom ak ste cvičili príliš dlho, alebo v horúcom a vlhkom prostredí. Svaly sú potom dehydrované alebo unavené, dráždia sa, čoho dôsledkom je tvorba kŕčov. Aj nedostatok minerálov vo vašej strave, ako je magnézium a draslík, je častým spúšťačom vzniku kŕčov, pretože tento nedostatok zabráni úplnému uvoľneniu svalu. Riziko kŕčov sa zvyšuje aj v tehotenstve, pravdepodobne kvôli zmenám krvného obehu. Vedľajšie účinky liekov, ako sú statíny, ktoré sa užívajú na liečbu vysokého cholesterolu, môžu spôsobiť kŕče.
Medzi ďalšie príčiny patria:
- Starnutie- svaly sú viac unavené a citlivejšie na dehydratáciu.
- Nedostatok tekutín.
- Ochorenie pečene spôsobené nadmerným pitím alkoholu.
- Diuretiká ( liečba krvného tlaku).
- Diabetes mellitus 2. typu.
- Zlyhanie obličiek.
- Niektoré hormonálne poruchy, napr. hypotyreóza.
- Poškodenie nervov.
- Ploché nohy.
- Problémy s prietokom krvi.
Kŕče v nohách a cukrovka (diabetes mellitus 2.typu)
Pacienti s týmto ochorením sú veľmi náchylní na výskyt kŕčov, predovšetkým v nohách (najmä v noci). Takéto krče sa považujú za závažné, v niektorých prípadoch invalidizujúce. Za možné príčiny sa považujú:
- Poškodenie nervov- tiež odborne diabetická neuropatia, ktorá postihuje približne polovicu týchto pacientov.
- Ochorenie periférnych artérii (PAD)- cukrovka zvyšuje výskyt PAD, čo je spôsobené tukovou látkou (inak plak), ktorá sa hromadí a blokuje prietok krvi v tepnách v nohách. Prvým príznakom PAD je práve tvorba a výskyt kŕčov.
- Nízka hladina cukru v krvi
Ak pociťujete pravidelné svalové kŕče v nohách, porozprávajte sa so svojím lekárom, pretože tieto kŕče môžu byť varovným signálom cukrovky.
Lieky, ktoré môžu spôsobovať kŕče v nohách, najmä v noci
Niekoľko liekov môžu vyvolať kŕče v nohách. Patria sem napríklad:
- Benzodiazepíny– predovšetkým klonazepam, ktorý sa používa na liečbu panickej poruchy, či záchvatových stavov.
- Diuretiká- liečivá, ktoré sa používajú na liečbu vrátane vysokého krvného tlaku, či srdcového zlyhávania.
- Antiepileptiká- pregabalin, gabapentin, sú liečivá, ktoré sa používajú na kontrolu záchvatov pri epilepsii.
- Statíny- trieda liekov, ktoré sa používajú na liečbu vysokého cholesterolu.
Jednoduché riešenia pre kŕče v lýtkach
Keď vás zasiahne kŕč v nohách, bolesť môže byť taká intenzívna, že len chcete kedy bolesť odozneje. Prirodzenou reakciou na bolesť je stres, v niektorých prípadoch aj úzkosť, čo môže spôsobiť ďalšie napätie vo svaloch, a problém sa môže ešte viac zhoršiť. A hoci to môže byť ťažké, postaviť sa a zaťažiť bolestivú nohu, môže pomôcť k rýchlejšiemu ústupu bolesti. Medzi ďalšie tipy patria:
- Strečing- silné natiahnutie postihnutého svalu môže pomôcť k rýchlejšiemu odozneniu a úľavy od bolesti. Pri kŕčoch v lýtkach držte nohu rovno a ohnite hornú časť chodidla smerom k tvári. Naopak, pri kŕčoch v stehnách uchopte členok, ohnite nohu a pritiahnite si ju smerom k zadku. Toto môžete urobiť aj v sede alebo v stoji.
- Masáž- masírovanie svalu ma za úlohu zvýšiť prietok krvi do postihnutej oblasti ,čo má za úlohu zmierniť a uvoľniť krč.
- Teplo- vyhrievacia podložka, horúci uterák, alebo prúd horúcej vody pomáha zvýšiť prietok krvi, čo pomôže uvoľniť kŕče. Mnoho odborníkov odporúča horúce máčanie postihnutej oblasti spolu s pridaním Epsomskej soli.
- Chlad- ľadový obklad zmierňuje opuch, zápal a pomôže rýchlejšie uľaviť kŕč.
- Magnézium- ak trpíte pravidelnými kŕčmi, ktoré však nesúvisia s vážnejšími stavmi, odporúča sa pridať do stravy viac orechov (mandle, kešu), ovocia
(banány, sušené mandle), strukovín (šošovica, hrach), zeleniny (artičoky, špenát) a ryby (tuniak), ktoré sú bohaté na vysoký obsah horčíka.
Pohyb- chôdza pomáha zmierniť kŕče a to tým, že vyšle signál do svalu, následkom čoho sa musí sval po stiahnutí uvoľniť.
Bolesť a opuchy: Ak s kŕčmi sú spojené bolesť a opuch, môže to byť znak vážnejšieho problému
Zatiaľ čo opuchy nôh po celom dni na nohách sú celkom normálne, rovnako ako kŕče v nohách po cvičení, pretrvávajúce problémy s týmito príznakmi môžu signalizovať niečo vážnejšie, ako je napríklad problémy s kardiovaskulárnym systémom. Primárnymi zložkami vášho kardiovaskulárneho systému sú srdce, žily a tepny. Vaše žily dodávajú krv do srdca a následne do pľúc, aby nabrali živiny a kyslík, ktoré potom vaše srdce pumpuje krv späť cez tepny. Aj keď sa toto vysvetlenie zdá veľmi jednoduché, pomáha nám určiť problémy, ktoré môžu potenciálne viesť k opuchom nôh alebo kŕčom. Zatiaľ čo vaše žily majú za úlohu dodávať krv späť do vášho srdca, niektorí majú v tomto smere ťažšiu prácu, konkrétne žily na nohách. Nielenže sú krvné cievy v nohách ďaleko od srdca, ale naše žily musia bojovať aj s gravitáciou, aby tlačili krv späť. Na pomoc sú vaše žily vystlané malými chlopňami, ktoré sa pri prechode krvi uzavrú, čím bránia tomu, aby sa krv rozliala naspäť dozadu. Ak sa tieto chlopne oslabia prípadne zlyhajú, môže sa u vás vyvinúť chronická venózna nedostatočnosť, ktorá môže viesť k:
- Opuchu nôh.
- Kŕčom v nohách.
- Tvorbe kŕčových žíl.
- Svrbeniu nôh.
- Zmene farby kože.
Ochorenie periférnych artérií
Ak sa vaše tepny upchajú ( vznikne ateroskleróza), môže to brániť prietoku krvi do nôh, čoho následkom dochádza k ochoreniu periférnych artérií (PAD). Medzi najčastejšie príznaky PAD patria necitlivosť v nohách, kŕče na jednej strane bokov alebo nôh po cvičení a pomaly hojace sa rany. Ak PAD progreduje, tieto príznaky sa môžu zhoršovať, a preto je najlepší včasný zásah. Prostredníctvom rozsiahleho diagnostického testovania sa dokáže určiť, či trpíte PAD, a následne sa odporučí vhodný liečebný plán, ktorý zvyčajne zahŕňa medikamentóznu liečbu a zmeny životného štýlu.
Hlboká žilová trombóza
Hlboká žilová trombóza je výsledkom tvorby krvnej zrazeniny (trombu) v hlbokej žile na ruke, nohe vrátane lýtka. Faktory, ktoré môžu prispieť k tvorbe tejto trombózy sú fajčenie, rodinná anamnéza,obezita či tehotenstvo. Príznaky hlbokej žilovej trombózy zahŕňajú opuch v chodidle, členku alebo na nohe, bolesť alebo citlivosť nôh a kŕče.
Ak sa u vás objavia takéto príznaky, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
Zlyhanie obličiek
Zlyhanie obličiek definuje, že jedna alebo obidve obličky nefungujú dobre. Zlyhanie obličiek je niekedy buď dočasné a vyvíja sa rýchlo (akútne),alebo inokedy ide o chronický (dlhodobý) stav, ktorý sa pomaly zhoršuje. Zlyhanie obličiek môže postihnúť kohokoľvek. Môžete však mať vyššie riziko rozvoja zlyhania obličiek, Mnoho ľudí má v počiatočných štádiách ochorenia obličiek len málo alebo žiadne príznaky. Chronické ochorenie obličiek (CKD) však môže spôsobiť poškodenie, aj keď sa cítite dobre. Príznaky chronického ochorenia obličiek sú nevoľnosť a vracanie, svalové kŕče, opuch okolo členkov, rúk, alebo tváre, suchá svrbiaca pokožka.
Ploché nohy
Ploché nohy, známe tiež ako ploché nohy, sú stavom, keď jedna alebo obe nohy majú malú alebo žiadnu klenbu. Keď stojíte, vankúšiky chodidiel tlačia do zeme. Zvyčajne nevidíte oblúk v chodidle, hoci niekedy sa oblúk objaví, keď zdvihnete nohu. Ploché nohy môžu byť vo vašich génoch. Ako dieťa starne, vytvárajú sa oblúky na chodidlách. Niektorí ľudia majú vysoké klenby, zatiaľ čo iní majú veľmi nízke alebo takmer chýbajúce klenby, čo spôsobuje ploché nohy. U niektorých ľudí sa v neskoršom veku vyvinú ploché nohy. Tento stav sa niekedy vyskytuje v rodinách. A určité problémy zvyšujú riziko plochých nôh, vrátane:
- Genetická predispozícia: Ak majú rodičia alebo blízki príbuzní ploché nohy, existuje vyššia pravdepodobnosť, že ich budú mať aj ich deti.
- Oslabené svaly a väzy: Svaly a väzy v nohách, ktoré podporujú klenbu chodidla, môžu byť oslabené v dôsledku zranení, nedostatku pohybu, alebo prirodzeného starnutia.
- Nadváha alebo obezita: Zvýšená hmotnosť tela zvyšuje tlak na nohy, čo môže spôsobiť zrútenie klenby chodidla.
- Dlhodobé státie alebo chôdza: Profesia alebo životný štýl, ktorý zahŕňa dlhodobé státie alebo chôdzu na tvrdých povrchoch, môže viesť k deformácii klenby chodidla.
- Zranenia alebo ochorenia: Poranenia chodidla, nôh alebo členkov, rovnako ako určité zdravotné stavy, ako napríklad reumatoidná artritída alebo cukrovka, môžu oslabiť klenbu a zvýšiť riziko plochých nôh.
- Nosenie nevhodnej obuvi: Obuv, ktorá neposkytuje dostatočnú podporu klenbe, môže časom prispieť k vzniku plochých nôh.
- Vek: S pribúdajúcim vekom sa svaly a väzy môžu oslabiť, čo môže viesť k postupnému znižovaniu klenby chodidla.
- Nedostatok fyzickej aktivity v detstve: Nedostatočný pohyb a aktivita počas detstva, keď sa nohy vyvíjajú, môžu spôsobiť, že klenba chodidla sa nevyvinie správne.
Kedy vyhľadať lekársku pomoc
Ak pociťujete veľmi často silné kŕče, ktoré do určitej miery môžu narúšať vaše pohodlie, s určitou pravdepodobnosťou sa obráťte na lekára. Ten vám pomôže určiť príčinu ich vzniku. V prvom rade sa opýta na vaše príznaky a vašu rodinnú anamnézu. Pravdepodobne sa opýta, či užívate nejaké lieky a to v tom prípade, že jeden z nich môže byť spúšťačom krcov. Lekár vám vyšetrí vaše nohy, či na nich nie sú známe príznaky problémov s prietokom krvi, ako sú opuchy či kŕčové žily-varixy. Taktiež podstúpite krvné a močové testy, čo môže odhaliť menej zjavné problémy a taktiež vylúčiť možné príčiny.
Testy, ktoré môžu odhaliť možné príčiny vzniku kŕčov:
- Kompletný krvný test.
- Glukózový test-zistenie hladiny cukru v krvi.
- Test moču- zistenie hladiny kreatinínu, ktorý slúži odhaliť problémy s obličkami.
- Krvné testy na zistenie hladiny elektrolytov ako je železo, vápnik, draslík, sodík.
Okrem toho by ste mali lekársku pomoc vyhľadať, ak príznaky ako slabosť, necitlivosť, nevoľnosť, alebo silné potenie pretrvávajú aj po vymiznutí svalových kŕčov.