Rozoznávame malé kamene, piesok alebo väčšie, ktoré vytvárajú akoby odliatok kameňa. Zvyčajne sa tvoria z koncentrovaného moču, kedy minerály kryštalizujú a držia pokope. Moč môže skoncentrovať v dôsledku nízkeho príjmu tekutín alebo ak je narušené vstrebávanie látok.
Čiže obličkové kamene sa tvoria, keď váš moč obsahuje viac látok tvoriacich kryštály – ako je vápnik, šťaveľan a kyselina močová – než dokáže tekutina v moči zriediť. Podľa zloženia sa delia na: urátové (kyselina močová), oxalátové (šťaveľanové), cystínové (aminokyselina cystín) a fosfátové. Okrem iného rovnako tvorbu kameňov môže zapríčiniť strava, obezita ako aj niektoré výživové doplnky či lieky. Aj kyslý moč môže zapríčiniť tvorbu obličkových kameňov.
Bolesť pri tomto ochorení je spôsobená práve pohybom kameňov v močovom ústrojenstve. To znamená, že príznaky sa objavia až keď sa kameň začne hýbať – ak sa dostane do močovodov, kde navyše môže zablokovať tok moču a spôsobiť kŕče močovodu (obličkové koliky), čo je veľmi bolestivé. V takom prípade môžete pociťovať silnú, ostrú bolesť v boku, v chrbte a pod rebrami. Bolesť môže vyžarovať do podbruška a slabín, môže prichádzať vo vlnách a rovnako ju môžeme cítiť pri močení.
Pri upchatí močovodu kameňom je vysoké riziko rozvoja infekcie močových ciest ako aj riziko zápalu obličiek. Navyše bolesť spôsobená obličkovým kameňom sa môže meniť, či už presunom na iné miesto alebo môže zosilnieť tým, že sa kameň pohybuje cez močové cesty. Muži môžu pociťovať bolesť v semenníkoch.
Ďalšími možnými prejavmi obličkových kameňov sú:
- Krvavý moč, v dôsledku poškodenia močovodov kameňom
- Zakalený alebo páchnuci moč
- Neustála potreba močiť alebo močenie v malých množstvách
- Nevoľnosť a zvracanie
- Horúčka a zimnica, ak je prítomná infekcia.