Rezervujte si lieky na predpis ONLINE TU

Šarlachová angína potrápi deti aj dospelých. Aké má príznaky a ako ju liečiť?

01.12.2024 | Zdravie

Šarlachová angína, známa aj ako šarlach, je bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje najmä deti, no dokáže zasiahnuť aj dospelých. Ide o vysoko nákazlivú infekciu spôsobenú baktériou Streptococcus pyogenes (skupina A streptokokov), ktorá sa nachádza na koži a v hrdle. Aj napriek tomu, že vďaka antibiotikám ju dnes vieme efektívne liečiť, stále môže spôsobiť komplikácie, najmä ak sa nezachytí a nelieči včas.

Dieťa ležiace v posteli s plyšovým medveďom, ktorému dospelý meria teplotu teplomerom.

Čo je to šarlachová angína?

Šarlachová angína je infekcia, ktorá sa prejavuje charakteristickou ružovo-červenou vyrážkou na tele a ďalšími príznakmi ako bolesť v krku, vysoká teplota a celková únava. Často postihuje deti vo veku 2 až 8 rokov, najmä v školách alebo škôlkach, kde sa infekcia šíri rýchlo. U dospelých je menej častá, no môže sa vyskytnúť, najmä u tých, ktorí sú v úzkom kontakte s deťmi alebo majú oslabenú imunitu.

Aké sú hlavné príznaky šarlachovej angíny?

Príznaky sa zvyčajne objavujú 2 až 5 dní po infikovaní, ale inkubačná doba môže byť kratšia (1 deň) alebo dlhšia (7 dní). Medzi hlavné prejavy patrí:

  • jasne červená vyrážka s drsným povrchom, pripomínajúcim brúsny papier, ktorá sa začína na hrudi a bruchu a šíri sa na ďalšie časti tela, 
  • horúčka, bolesti hlavy a celková únava, 
  • bolesť v krku, opuchnuté uzliny na krku, 
  • “jahodový jazyk” – červený a opuchnutý jazyk. 

Čo ju spôsobuje?

Toto ochorenie spôsobuje baktéria Streptococcus pyogenes, ktorá produkuje toxíny, vyvolávajúce zápalové reakcie. Nie všetci, ktorí prídu do kontaktu s baktériou, však ochorejú. Ochorenie sa rozvíja len u tých, ktorí nemajú vybudovanú imunitu voči týmto toxínom.

Kožné vyrážky na detskom predlaktí spôsobené šarlachom.

Ako sa šarlachová angína prenáša a aká je inkubačná doba?

Šarlachová angína sa šíri vzduchom cez kvapôčky uvoľnené pri kašľaní alebo kýchaní infikovanej osoby. Infekcia sa môže preniesť aj dotykom kontaminovaných povrchov, alebo zdieľaním predmetov, ako sú uteráky, riad alebo hračky. Inkubačná doba, teda čas od vystavenia baktérii po objavenie sa symptómov, je obvykle 2 až 5 dní.

Vďaka lepšej informovanosti a dostupnosti antibiotík je šarlach dnes menej nebezpečný než v minulosti, no je dôležité vyhľadať lekársku pomoc pri podozrivých príznakoch, aby sa predišlo komplikáciám.

Kedy navštíviť lekára a ako prebieha diagnostika?

Šarlachová angína sa diagnostikuje na základe fyzikálneho vyšetrenia, počas ktorého si lekár všimne typické príznaky, ako sú červená vyrážka, bolesť v krku a „jahodový jazyk“. Diagnózu potvrdzuje výter z hrdla, ktorý preukáže prítomnosť streptokoka skupiny A. Lekára je potrebné navštíviť, ak pacient trpí výraznou bolesťou v krku, horúčkou alebo červenou vyrážkou, odmieta piť, jesť, má málo moču, alebo ak sa jeho stav nezlepšuje ani po začatí antibiotickej liečby

Aké sú možnosti liečby šarlachovej angíny?

Liečba šarlachovej angíny spočíva v podávaní antibiotík, ktoré sú nevyhnutné na elimináciu baktérií Streptococcus pyogenes, spôsobujúcich infekciu. Najčastejšie predpisovaným antibiotikom je penicilín, ktorý sa podáva buď vo forme tabliet, sirupu alebo intramuskulárne, pričom liečba trvá zvyčajne 10 dní. Ak je pacient alergický na penicilín, alternatívne sa používa erytromycín alebo iné makrolidové antibiotiká. Včasné nasadenie liečby výrazne znižuje riziko závažných komplikácií, ako je reumatická horúčka alebo glomerulonefritída.

Lekár kontroluje hrdlo dieťaťa pri podozrení na šarlach.

Strava, režim a domáca starostlivosť pri šarlachovej angíne

Na podporu liečby sa odporúča užívať vitamíny, ktoré posilňujú imunitný systém a podporujú regeneráciu. Vitamín C zlepšuje obranyschopnosť tela, vitamíny B-komplexu, najmä B6 a B12, prispievajú k obnove energie a regenerácii tkanív, a zinok pôsobí antimikrobiálne a napomáha hojeniu. Dôležitá je dostatočná hydratácia, oddych a pokoj na lôžku počas horúčky. Pri príznakoch je možné zmierňovať bolesť a teplotu liekmi, ako sú paracetamol alebo ibuprofén, no vždy na odporúčanie lekára. Ak vznikne podozrenie na šarlachovú angínu, konzultácia s lekárom je nevyhnutná, pretože nesprávna liečba môže viesť k vážnym komplikáciám.

Starostlivosť doma zahŕňa mäkkú stravu, ktorá uľahčuje prehĺtanie, a tekutiny, ako sú teplé polievky, čaj alebo smoothies, ktoré upokojujú hrdlo a zabezpečujú hydratáciu. Úľavu od bolesti môžu priniesť aj vyplachovanie úst teplou slanou vodou a lieky dostupné bez predpisu, avšak ich použitie musí byť zodpovedné. Pacient by mal zostať doma, aby zabránil šíreniu infekcie, najmä počas prvých 24 hodín po začatí antibiotickej liečby.

Možné komplikácie šarlachovej angíny

Neliečená šarlachová angína môže viesť k komplikáciám, ako je absces pri mandliach, reumatická horúčka postihujúca srdce a kĺby, alebo zápal obličiek so znížením ich funkcie. 

Aká je prevencia šarlachovej angíny?

Prevencia šarlachovej angíny zahŕňa zabránenie zdieľania riadov alebo pohárov a dodržiavanie hygienických návykov, ako je časté umývanie rúk. Choré deti by mali zostať izolované, kým nebudú aspoň 24 hodín po začatí antibiotickej liečby a nebudú sa cítiť lepšie.

Lekárka vyšetrí hrdlo dieťaťa na prítomnosť príznakov šarlachu.

Ako sa líši šarlachová angína od iných druhov angíny?

Šarlachová angína sa odlišuje od iných typov angíny, ako sú streptokoková faryngitída alebo vírusová angína, najmä svojim pôvodcom, klinickými prejavmi a potenciálnymi komplikáciami. Spôsobuje ju streptokok skupiny A (Streptococcus pyogenes), ktorý produkuje toxíny zodpovedné za charakteristickú šarlachovú vyrážku. Ostatné druhy angíny môžu byť spôsobené buď baktériami, ako sú streptokoky bez toxínov, alebo vírusmi, ako napríklad adenovírusy či Epstein-Barrov vírus. Klinicky sa šarlachová angína prejavuje horúčkou, bolestivou angínou, červenou vyrážkou (často začínajúcou na krku a hrudníku) a takzvaným „jahodovým jazykom“ (červený jazyk s opuchnutými papilami). Vírusové angíny zvyčajne sprevádza nádcha, kašeľ a miernejšia bolesť hrdla, pričom bakteriálne angíny môžu mať podobné príznaky, no chýbajú pri nich šarlachové prejavy. Šarlachová angína, ak sa nelieči, môže viesť k závažným komplikáciám, ako sú reumatická horúčka, zápal obličiek alebo abscesy. Naopak, vírusové infekcie zriedka spôsobujú vážne následky, zatiaľ čo bakteriálne angíny môžu, avšak bez vyrážky a toxických prejavov typických pre šarlach.

Aký je rozdiel medzi šarlachovou angínou a šarlachom?

Šarlach a šarlachová angína sú ochorenia spôsobené toxickými kmeňmi streptokokov skupiny A, pri čom sa líšia v rozsahu prejavov. Šarlach je komplexné ochorenie, ktoré zahŕňa typickú červenú vyrážku, bolestivú angínu, horúčku a tzv. „jahodový jazyk“, pričom vyrážka vzniká v dôsledku toxínov produkovaných baktériami. Šarlachová angína predstavuje formu šarlachu, pri ktorej je hlavným prejavom akútna faryngitída alebo angína s príznakmi charakteristickými pre šarlach. Diagnostika oboch ochorení zahŕňa rýchly streptokokový test alebo výter z hrdla, ktorý pomáha rozlíšiť šarlachovú angínu od vírusových angín. V prípade šarlachu sa často zisťujú aj zvýšené hladiny protilátok proti streptokokovým toxínom. 

Liečba šarlachovej angíny zahŕňa antibiotiká, najčastejšie penicilín, alebo alternatívne antibiotiká pri alergii, zatiaľ čo vírusové angíny nevyžadujú antibiotickú liečbu a sú liečené symptomaticky. Keďže šarlachová angína je závažnejšia ako bežné angíny kvôli toxínom produkovaným baktériami, presné rozlíšenie medzi týmito ochoreniami je nevyhnutné pre správnu liečbu a prevenciu komplikácií.

Ilustrácia zvýraznenej oblasti hrdla na krku ženy.

Špecifiká šarlachovej angíny u dospelých a detí

Šarlachová angína má niektoré špecifiká v prejavoch a rizikách medzi deťmi a dospelými. Kým sa ochorenie najčastejšie vyskytuje u detí vo veku 5 – 15 rokov, dospelí, ktorí sú v blízkom kontakte s deťmi, napríklad rodičia alebo pracovníci v školách a škôlkach, patria do rizikovej skupiny.

Deti sú náchylnejšie na ochorenie v prostrediach, kde dochádza k tesnému kontaktu, ako sú školy a škôlky. Typické symptómy zahŕňajú horúčku, bolesť hrdla, vyrážku na koži, „jahodový jazyk“ a niekedy aj bolesť brucha či nevoľnosť. Deti môžu byť infekčné ešte pred objavením sa symptómov, čo uľahčuje šírenie ochorenia v kolektívoch.

Dospelí majú často miernejšie príznaky, no riziko komplikácií sa zvyšuje, ak sa infekcia nelieči. Môžu sa u nich objaviť horúčka, bolesti hrdla a únava, no vyrážka môže byť menej výrazná. Rýchle testy na streptokokovú infekciu sú kľúčové na potvrdenie diagnózy. Liečba antibiotikami, predovšetkým penicilínom alebo amoxicilínom, skracuje priebeh ochorenia, zmierňuje príznaky a zabraňuje vážnym komplikáciám, ako sú reumatická horúčka alebo zápal obličiek​. 

Obe skupiny by mali dodržiavať opatrenia ako izolácia po začatí liečby (minimálne 24 hodín), dôkladná hygiena rúk a dezinfekcia osobných predmetov. V prípade výskytu príznakov je dôležitá konzultácia s lekárom.

 

Zdroje:

Scarlet fever. – https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/infections-and-poisoning/scarlet-fever/

Scarlet fever- symptoms, causes and treatment. – https://www.healthdirect.gov.au/scarlet-fever

¿La escarlatina se contagia a adultos? Conoce los síntomas.- https://www.bupasalud.com/salud/escarlatina-se-contagia-a-adultos

Escarlatina: Síntomas, diagnóstico y tratamiento. – https://www.cun.es/enfermedades-tratamientos/enfermedades/escarlatina

Escarlatina. – https://kidshealth.org/es/parents/scarlet-fever.html

¿Qué es la escarlatina y cuáles son sus síntomas? – ://hospitalcruzrojacordoba.es/pediatria-cordoba/escarlatina-en-ninos-sintomas-exantema/

Los adultos con niños pueden contraer escarlatina. – https://www.consalud.es/pacientes/escarlatina-adultos_140530_102.html


Autor
PharmDr. Timea Martinez NoriegaVyštudovala som Farmaceutickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave v roku 2020. Už počas štúdia som začala pracovať v lekárni. Kontakt so zákazníkmi ma motivoval k sústavnému vzdelávaniu, pretože každý pacient by mal odchádzať s jasným vysvetlením a zodpovedanými všetkými otázkami. V roku 2018 som ukončila špecializované školenie pre športové poradenstvo- Poradca vo výžive človeka a vo výžive v športe. V roku 2020 som našľa záľubu vo fyzioterapii a absolvovala kurz Kineziotapingu a skončila kurz Wellness pracovníka so zameraním na masérske služby. Voľný čas rada venujem rodine, cestovaniu, štúdiu, športu a počúvaniu hudby.